Malysz kraloval na středním můstku

ČTK
3. 3. 2007 11:40
Sapporo - Skokan na lyžích Adam Malysz se stal v Sapporu počtvrté mistrem světa, Jakub Janda skončil 18.
Polský skokan na lyžích Adam Malysz slaví vítězství v závodě mistrovství světa v Japonsku na středním můstku. | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý Polák vyhrál dnešní soutěž na středním můstku suverénně před šampionem z velkého můstku Švýcarem Simonem Ammanem a Thomasem Morgensternem z Rakouska.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Nejlepší z českých reprezentantů Jakub Janda, jenž obhajoval stříbrnou medaili z minulého šampionátu, obsadil 18. místo.

Malysz deklasoval konkurenci málo vídaným způsobem. Předvedl nejdelší skoky v obou kolech (102 a 99,5 m) a Amanna porazil o propastných 21,5 bodu.

Vynahradil si tak zklamání ze závodu na velkém můstku, kde skončil těsně pod stupni vítězů. Polský hrdina získal celkově sedmou medaili z velkých akcí. Naposledy se radoval před čtyřmi lety na šampionátu ve Val di Fiemme, kde dosáhl na zlaté double.

Janda o dvě příčky vylepšil svou pozici z velkého můstku, stejně jako druhý Čech Roman Koudelka si však ve druhém kole pohoršil. Po úvodním skoku 91,5 m se osmadvacetiletý Čech dělil o šestnácté místo, poté ale předvedl devatenáctý výkon kola 89,5 m. Ve zkušebním kole se Janda blýskl čtvrtým nejdelším skokem 94,5 metru, stejně jako později stříbrný Švýcar Ammann.

Jandova naděje na dobrý výsledek ale rychle zhasla, neboť v soutěži už slibný skok nezopakoval. "Ve zkušebním skoku jsem byl uvolněný. Všechno mi vyšlo. V závodě jsem toho chtěl více. Při prvním skoku jsem se odrazil pozdě, druhý byl pro změnu moc agresivní a šel jsem mezi lyže," zhodnotil svůj výkon Janda.

Sedmnáctiletý Koudelka na svém prvním mistrovství světa obsadil na středním můstku 25. místo za výkony 89,5 a 87,5 metru. Další dva Češi se do druhého kola neprobojovali - Antonín Hájek dopadl do vzdálenosti 87,5 m a byl pětatřicátý, debutant Ondřej Vaculík skončil předposlední padesátý za pokus 83,5 m.

Malysz přiznal, že jej potkala na loňských olympijských hrách v Turíně krize, ale letos se mu vrátila skvělá forma.

"Už skáču hodně dlouho a přepadaly mě myšlenky, zda mám pokračovat. Z těchto úvah mě vytrhly dobré výkony po olympiádě. Vítězství v Oslu loni v březnu mi vrátilo sebedůvěru. V letošní sezoně funguje dokonale celý realizační tým," řekl na tiskové konferenci devětadvacetiletý Malysz.

O obhajobě titulu na příštím mistrovství světa v Liberci zatím neuvažuje. "Dva roky jsou hodně dlouhá doba. I když skákat v Liberci by bylo dobré, je to blízko z Polska a měl bych výhodu domácího prostředí," uvedl Malysz.

Můstky v Sapporu polským skokanům svědčí. Před 35 lety zde vyhrál díky šťastnému fouknutí větru Wojciech Fortuna, ale o pouhou desetinu bodu před Švýcarem Walterem Steinerem. Malysz dnes deklasoval soupeře rozdílem třídy.

Ojedinělou suverenitu polského skokana potvrdil druhý v pořadí Švýcar Ammann. "Malysze nemohl nikdo z nás ohrozit. Byl naprosto suverénní. Stříbrná medaile je pro mě dneska jako vítězství, protože hlavně ve druhém kole jsem byl pod velkým tlakem soupeřů," řekl mistr světa z velkého můstku.

Radost z bronzu neskrýval dvacetiletý Morgenstern, který přispěl minulou neděli k vítězství Rakouska v soutěži týmů. "Ještě před dvěma týdny jsem si doléčoval zranění, rozhodně jsem nepočítal s tím, že se mi šampionát tak vydaří," pochvaloval si.