Jde přece o to, abychom si svého oblíbeného koníčku mohli užívat co nejdéle, k čemuž potřebujeme dobré zdraví.
Otázka bezpečnosti už dnes není naštěstí žádné tabu, ba naopak.
Na žebříčku důležitosti je nejvýš ochrana hlavy, tedy přilba. V cyklistice už je úplnou samozřejmostí a na cyklistu bez ní už narazíte jen málokdy.
Ovšem i zde to trvalo pár let, než si lidé uvědomili možná rizika a především to, že jejich zdraví je tím necennějším, co mají. Tušíte určitě, kam směřuji.
Lyžování není o nic měně nebezpečné než cyklistika, ale ochranu hlavy lidé zatím pořád tolik neřeší, i když časy se naštěstí mění a lyžařů a snowboardistů s přilbou na hlavě každý rok rapidně přibývá.
100+1 důvodů pro přilbu
Zkusme se podívat na pár z mnoha argumentů, které by mohly převážit jazýček na vahách u váhavých jedinců.
I průměrný lyžař dokáže vyvinout rychlost blížící se 100 km/h, na sjezdovkách nejezdíme sami, naopak se dá říct že v českých střediscích je někdy přeplněno. I kdyby si někdo o sobě myslel, že chybu nikdy neudělá, o ostatních si to myslet určitě nemůže.
Pro děti je toto riziko ještě významnější, protože střet s násobně těžším dospělým lyžařem může mít tragické následky.
Mimo sjezdovky číhá taky mnoho nástrah, jako jsou kameny, stromy. Nelze přehlédnout anitechnický sníh, používaný ve většině moderních středisek, je tvrdý jako kámen, a proto pád v rychlosti 100 km/h může v lepším případě jen hodně bolet.
Přilby mají kromě své ochranné funkce i další výhody. Zaprvé skvěle nahradí i tu nejlepší čepici a v kombinaci s brýlemi tvoří velmi funkční celek. Kromě toho, že chrání ovšem i dobře vypadají a dá se říct, plní úlohu estetickou.
Jejich vzhled může být i jedním z důležitých kritérií při výběru. Dobrou zprávou pro je, že na našem trhu o přízeň nás, milovníků zimních sportů, soupeří desítky značek, které nabízejí dohromady stovky modelů v nejrůznějších variantách, barvách, provedeních, ať již pro dámy, pány, či děti.
Jak přilbu tedy vybrat
Aby přilba dobře chránila, musí především dobře sedět na hlavě. To vám taky zaručí, že v ní vydržíte celý den. Nesmí tedy ani tlačit, ani na hlavě "cestovat" (to dobře poznáte v rozepnutém stavu).
Věnujte proto zkoušení v obchodě hodně času! Sledujte také to, jak vám přilba přiléhá v oblasti uší. I zde by měla precizně sedět, pokud ne, bude vám za jízdy na uši foukat studený vzduch, což si v prodejně otestovat nemůžete.
Přilbu vybírejte se svými brýlemi. Mezi hranou helmy a brýlemi by neměl být zbytečně velký prostor (tudy by vám foukalo na čelo, což je velmi nepříjemné), ani by neměly být mezi nosem a přilbou brýle "vmáčknuté", obojí velmi ovlivňuje komfort používání.
Všeobecně jsou pro celodenní používání vhodnější lehčí přilby, což ocení nejvíc ženy a děti.
Pokud máte vybráno pár modelů, které vám na hlavě výborně sedí, můžete nechat pracovat své touhy a chutě a vybírejte si dále dle toho, co je vám bližší, tedy dle barvy, provedení, značky, dle možností větrání, hudební fandové ocení přilbu s audiosystémem a tak dále a tak dále...
Pro úplnost nesmíme zapomenout uvést, že na výběr jsou dva základní styly provedení příleb: jedny často nazývané jako "sjezdové" (pevná skořepina chrání celou hlavu tzv fullshell) a přilby známé jako "freestylové" či "freeridové" (skořepina nesahá až na uši, ty jsou kryty měkkými ušnicemi tzv. halfshell).
Želva krunýř nepotřebuje
Pokud máme jasno v tom, že přilba je při lyžování skvělá a potřebná, dalším krůčkem k většímu bezpečí jsou chrániče důležitých tělesných partií.
Hlavní funkcí chráničů je při nárazu co možná nejlépe roznést kinetickou energii na větší plochu těla, a tak snížit pravděpodobnost jeho poranění v místě střetu. O pořízení chráničů mohou rozhodně uvažovat nejen ti, kdo provozují freestyle či freeride, rizika jsou i na sjezdovkách.
Životně nejdůležitější je po přilbě chránič páteře, jehož cena u základních modelů bývá v rozmezí od 1500 do 3000 Kč, což je jako investice do bezpečí částka určitě přijatelná.
Chrániče jsou k dispozici v různých provedeních. Mohou být samostatné s připevněním pomocí elastických popruhů, dále bývají integrované do vest nebo trikotů z elastických a prodyšných materiálů. Existují i lyžařské bundy, například Schöffel Project Protector, s vyjímatelným certifikovaným chráničem.
Homologované chrániče najdete i v některých zimních batozích, například v modelu Razor od společnosti Deuter.
Dále se mohou hodit ochranné trenky, které chrání tělo v oblasti kyčlí, kostrče, stehen a mohou vás ušetřit hodně bolestivých chvil. Navíc pokud jezdíte na prkně a sem tam sedíte na sněhu při upínání vázání, nebo prostě jen tak, mohou i příjemně izolovat.
Nejucelenější ochranu horní části těla pak nabízejí takzvané "krunýře", které kombinují páteřák, chránič hrudníku, ramen, loktů a předloktí v jednom kuse. Nejvíce je používají freerideři a závodníci (např. ve skicrosu a boardecrossu).