V neděli, když si sjezdaři balili nádobíčko, aby se vydali do Evropy, však již bylo všechno jinak. Debata se logicky stočila ke globálnímu oteplování a to nejen proto, že se v transatlantických letadlech hraje film na totéž téma podle zneklidňující knihy bývalého viceprezidenta Spojených států Ala Gorea Nepohodlná pravda.
Lyžaře zajímalo především to, že mnoho jejich letošních závodů je abnormálně teplým počasím ohroženo: na sjezdovkách se namísto sněhu zelená tráva.
Příliš mnoho sněhu, příliš málo sněhu, příliš teplo, příliš zima... Lyžování bylo vždycky vydáno na milost a nemilost rozmarům počasí a zrušení závodu z důvodu nepříznvých povětrnostních podmínek ke Světovému poháru patří stejně neodmyslitelně jako dramatické pády. Letos však jde o něco jiného.
"Tyhle věci se nikdy nedějí najednou," řekl agentuře Reuters ředitel mužského okruhu FIS Günter Hujara. "Vím, že o globálním oteplování mluvili lidi před pěti, deseti, dvaceti lety. Pro mnoho lidí tehdy bylo velice pohodlné neposlouchat nebo nerozumět. Anebo si prostě sedli do křesla a řekli 'dobře, asi to je pravda, ale dokud tady budu já, žádný dopad na můj život to mít nebude', nebo něco takového. Ale z toho, co se teď děje, vidíme, že to máme rovnou tady. Je spousta známek, že se ten proces urychluje."
První takovou známkou byla skutečnost, že tradiční zahajovací závody sezony, obří slalom mužů i žen na vysoko položeném rakouském ledovci Rettenbach, doslova spláchl déšť.
Nedostatek sněhu ve francouzském Val d'Isère přinutil organizátory odříci na příští víkend pořadatelství mužského sjezdu a superkombinaci (i když posledně jmenovaný závod byl přeložen do rakouského Reiteralmu). Stále ohroženy jsou také ženský sjezd a super G, plánované do Val d'Isère na další víkend; v té věci rozhodne FIS, jejíž funckionáři půjdou ještě tento týden obhlédnout tamní terén.
Poprvé od roku 1999, kdy začal pořádat závody Světového poháru, musel odříci dokonce i švýcarský Svatý Mořic. Tamní počasí bylo tak teplé, že znemožnilo dokonce i výrobu umělého sněhu, takže dva závody žen příští víkend byly odloženy na neurčito.
Nervózní jsou i pořadatelé v italské Val Gardeně, kde se má jet na konci prosince. O prestižních závodech v Kitzbühelu, Wengenu a Garmisch-Partenkirchenu ani nemluvě; tam se organizátoři počasí bojí vždycky.
FIS proto uvažuje o bezprecedentním kroku vrátit se ještě na několik závodů do Ameriky. "Myslím, že aspoň v lažařském světě dnes už není nikdo, kdo by popíral, že globální oteplování skutečně existuje," říká Hujara. Alpské lyžování však za tuto část veřejné vzdělanosti může zaplatit vysokou cenu.