Letecká elita v Harrachově. Dovolí počasí rekordy?

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 2. 2013 8:35
O víkendu se v Harrachově uskuteční Světový pohár v letech na lyžích.
Naděje českých barev se v této sezoně upírají především k Janu Maturovi, jemuž patří v průběžné klasifikaci 14. místo
Naděje českých barev se v této sezoně upírají především k Janu Maturovi, jemuž patří v průběžné klasifikaci 14. místo | Foto: Reuters

Praha - Přestože v letošním kalendáři skokanů na lyžích chybí mistrovství světa v letech, pokořitelé dvousemetrových hranic si letos rozhodně přijdou na své.

Dlouhé nájezdy z mamutích můstků a nekonečné sekundy v povětří si totiž v této sezoně užijí hned o čtyřech víkendech. Druhý z nich startuje právě dnes v Harrachově.

Trenér Jiroutek týmu věří

"Všechno, co v Čechách skáče, tak bude o víkendu skákat na mamutu," prohlásil trenér reprezentace David Jiroutek.

V týmu jsou čtrnáctý muž průběžného pořadí seriálu Jan Matura, Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Jakub Janda, Čestmír Kožíšek, Antonín Hájek, Borek Sedlák a Jiří Mazoch.

"Kdyby se podařilo, aby čtyři lidi bodovali, tak bych byl spokojený. Máme na to," řekl Jiroutek.

Favorit? Rozjetý Kranjec

Favority na vítězství však hledejme v jiných výběrech. Po nedávném výpadku v domácím Vikersundu sice nepřijedou nejlepší Norové Bardal, Jacobsen či Hilde, jinak však bude hlavní část světové špičky připravena.

Žhavým kandidátem na triumf je ve skvělé pohodě i formě skákající aktuální mistr světa Robert Kranjec ze Slovinska, který vyhrál druhý norský závod. "Do Harrachova se už moc těším," vzkázal Kranjec.

Na 47. vítězství ve Světovém poháru si brousí zuby vedoucí muž průběžné klasifikace Gregor Schlierenzauer z Rakouska, který by tak překonal rekord legendárního Fina Mattiho Nykänena.

Stocha poženou fanoušci

Naopak černým koněm může být Kamil Stoch, neboť přes hranice se jej chystají přijet podpořit tisíce polských příznivců. Těch už sice nejezdí tolik jako za dob vlády Adama Malysze, ale stále bývají nejhlučnější družinou pod Čerťákem.

To rekordman harrachovského můstku Thomas Morgenstern, jenž před pěti lety pokořil hranici 214,5 metru, zůstane kvůli špatné formě doma. Stejně jako jeho krajan Andreas Kofler.

Generálka na šampionát

Pořadatelé se opravdu musí snažit, aby vše vyšlo tak, jak má. Letošní podnik je totiž generálkou na mistrovství světa v příštím roce, které Harrachov zažije po dlouhých čtrnácti letech.

Jenže tradičním protivníkem zřejmě opět budou špatné povětrnostní podmínky. "Předpověď není příznivá, ale ani fatální," řekl šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek. "Mění se to aktuálně z hodiny na hodinu, zatím to vypadá, že pátek a sobota půjde, neděle se zatím neví."

Důvodem je fronta, která nad Krkonošemi přechází, o víkendu by se opět mělo ochladit. "Hlavně aby se to odskákalo," doufá trenér Jiroutek.

Harrachovské závody začnou v pátek v 18:00 kvalifikací. První závod v sobotu má start naplánovaný na 16:00, nedělní druhý závod by měl začít ve 14:00.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy