Letecká elita v Harrachově. Dovolí počasí rekordy?

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 2. 2013 8:35
O víkendu se v Harrachově uskuteční Světový pohár v letech na lyžích.
Naděje českých barev se v této sezoně upírají především k Janu Maturovi, jemuž patří v průběžné klasifikaci 14. místo
Naděje českých barev se v této sezoně upírají především k Janu Maturovi, jemuž patří v průběžné klasifikaci 14. místo | Foto: Reuters

Praha - Přestože v letošním kalendáři skokanů na lyžích chybí mistrovství světa v letech, pokořitelé dvousemetrových hranic si letos rozhodně přijdou na své.

Dlouhé nájezdy z mamutích můstků a nekonečné sekundy v povětří si totiž v této sezoně užijí hned o čtyřech víkendech. Druhý z nich startuje právě dnes v Harrachově.

Trenér Jiroutek týmu věří

"Všechno, co v Čechách skáče, tak bude o víkendu skákat na mamutu," prohlásil trenér reprezentace David Jiroutek.

V týmu jsou čtrnáctý muž průběžného pořadí seriálu Jan Matura, Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Jakub Janda, Čestmír Kožíšek, Antonín Hájek, Borek Sedlák a Jiří Mazoch.

"Kdyby se podařilo, aby čtyři lidi bodovali, tak bych byl spokojený. Máme na to," řekl Jiroutek.

Favorit? Rozjetý Kranjec

Favority na vítězství však hledejme v jiných výběrech. Po nedávném výpadku v domácím Vikersundu sice nepřijedou nejlepší Norové Bardal, Jacobsen či Hilde, jinak však bude hlavní část světové špičky připravena.

Žhavým kandidátem na triumf je ve skvělé pohodě i formě skákající aktuální mistr světa Robert Kranjec ze Slovinska, který vyhrál druhý norský závod. "Do Harrachova se už moc těším," vzkázal Kranjec.

Na 47. vítězství ve Světovém poháru si brousí zuby vedoucí muž průběžné klasifikace Gregor Schlierenzauer z Rakouska, který by tak překonal rekord legendárního Fina Mattiho Nykänena.

Stocha poženou fanoušci

Naopak černým koněm může být Kamil Stoch, neboť přes hranice se jej chystají přijet podpořit tisíce polských příznivců. Těch už sice nejezdí tolik jako za dob vlády Adama Malysze, ale stále bývají nejhlučnější družinou pod Čerťákem.

To rekordman harrachovského můstku Thomas Morgenstern, jenž před pěti lety pokořil hranici 214,5 metru, zůstane kvůli špatné formě doma. Stejně jako jeho krajan Andreas Kofler.

Generálka na šampionát

Pořadatelé se opravdu musí snažit, aby vše vyšlo tak, jak má. Letošní podnik je totiž generálkou na mistrovství světa v příštím roce, které Harrachov zažije po dlouhých čtrnácti letech.

Jenže tradičním protivníkem zřejmě opět budou špatné povětrnostní podmínky. "Předpověď není příznivá, ale ani fatální," řekl šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek. "Mění se to aktuálně z hodiny na hodinu, zatím to vypadá, že pátek a sobota půjde, neděle se zatím neví."

Důvodem je fronta, která nad Krkonošemi přechází, o víkendu by se opět mělo ochladit. "Hlavně aby se to odskákalo," doufá trenér Jiroutek.

Harrachovské závody začnou v pátek v 18:00 kvalifikací. První závod v sobotu má start naplánovaný na 16:00, nedělní druhý závod by měl začít ve 14:00.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy