Krevní doping v sedle a ve stopě

ČTK, SportPlus
11. 8. 2006 14:53
Praha - Španělský list El País zveřejnil podezření, že ruským atletům pomáhá k úspěchům na ME krevní doping. Ten je obvyklý spíše v cyklistice a běžeckém lyžování.

Krevní doping v cyklistickém sedle

Před Tour de France vrcholil dopingový skandál ve Španělsku. Španělské úřady zveřejnily jména 58 cyklistů, kteří byli do aféry zapleteni. Na seznamu se ocitli i Češi Jan Hruška a René Andrle.

Vyšetřovatelé mimo jiné odhalili v jedné madridské laboratoři objevili krevní konzervy uschované pro potřeby cyklistů.

 Z Tour de France byli následně vyloučeni všichni jezdci, kteří na seznamu hříšníků figurovali. Týkalo se to i favoritů Ivana Bassa či Jana Ullricha.

Cyklistika je krevními dopingy "proslulá". Na loňské Vueltě byl usvědčen její čtyřnásobný vítěz Španěl Roberto Heras z pozitivního dopingového testu na zakázanou podpůrnou látku erythropoietin (EPO). Ta zvyšuje tvorbu červených krvinek a tím urychluje okysličování organismu a zlepšuje práci svalů. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství ze závodu.

Cyklista Jan Ullrich se zapletl do aféry s krevními kontervami.
Cyklista Jan Ullrich se zapletl do aféry s krevními kontervami. | Foto: Reuters

Cyklistická stáj T-Mobile, do níž patřil i Jan Ullrich, reagovala na množící se případy rozhodnutím, že bude všem svým jezdcům měřit objem krve, aby tak mohla odhalit jejich případný doping pomocí transfúzí vlastní krve.

Krevní doping v bílé stopě

Krevní doping otřásl i klasickým lyžováním. Na MS 2001 v Lahti uvízla v dopingové síti šestice domácích reprezentantů. Pozitivní test na látku plasma-expander HES měli například Virpi Kuitunenová, Jari Isometsä či Mika Myllylä. Finové museli vrátit všechny čtyři medaile, včetně zlata z mužské štafety na 4x 10 km.

Později se ukázalo, že finští běžci na lyžích  možná maskovali užití látky EPO. Posléze se to zřejmě snažili zakrýt pomocí Plasma-expanderu HES.

Dopinková aféra znamenala ve Finsku velké pozdvižení. Na funkce rezignovali trenéři, týmoví lékaři i funkcionáři a stát výrazně snížil dotace běžeckému lyžování.

O rok později došlo na olympiádě v Salt Lake City k největšímu dopingovému skandálu v dějinách ZOH. Odhalena byla hned šestice hříšníků, z nichž mezi nejznámější patřili medailisté v běhu na lyžích Španěl Johann Mühlegg a Rusky Larisa Lazutinová s Olgou Danilovovou, kteří měli pozitivní test na darbepoetin.

Jedná se o látku blízce příbuznou krevnímu dopinku EPO, avšak zhruba desetkrát silnější.

Rakouský biatlonista Wolfgang Perner zmizel z Turína po policejní razii, během níž měly být nalezeny krevní konzervy.
Rakouský biatlonista Wolfgang Perner zmizel z Turína po policejní razii, během níž měly být nalezeny krevní konzervy. | Foto: Reuters

Všichni tři byli vyloučeni z her, po dlouhotrvajícím procesu byly nakonec všechny jejich výsledky na ZOH anulovány.

Finští lyžaři dlouho čistí nevydrželi. Na MS 2003 ve Val di Fiemme odhalili komisaři pozitivní nález na krevní doping EPO Kaise Varisové. Později byla potrestána dvouletým zákazem startu.

Podezření  na krevní doping se vyskytla i na letošní zimní olympiádě v Turíně. Někteří běžci na lyžích a biatlonisté měli problémy se zvýšenou hladinou hemoglobinu a nesměli závodit.

Mezi nejpodezřelejší patřili rakouští biatlonisté, u nichž měla policie během razie najít tři až čtyři litry krve, což může být důkaz krevních transfúzí. Trenér biatlonistů Mayer sklouznul do dopingové aféry již v Salt Lake City, na olympiádu v Turíně měl proto zakázaný přístup, nicméně i přesto se kolem svých svěřenců oplétal.

Potenciálními hříšníky byli i němečtí běžci na lyžích Evi Sachenbacherová-Stehleová a Jens Filbrich. Oba se později měli podrobit krevním testům, jež by prokázaly, zda jejich opakované problémy se zvýšenou hladinou hemoglobinu způsobuje přirozená reakce organismu, nebo zda se jedná o krevní doping.

Francouzský biatlonista Raphael Poirée si v Turíně v této souvislosti stěžoval, že pořadatelé před jednotlivými závody biatlonistů  testy na krevní doping neprovádějí.

Krevní doping v atletice

Krevní doping se nevyhýbá ani atletice. Jednou z nejznámějších hříšnic je americká sprinterka Kelli Whiteová.  Ta kvůli pozitivnímu testu na zakázanou povzbuzující látku modafinil na MS 2003 musela vrátit zlaté medaile ze závodů na 100 a 200 metrů.

Jako jedna z mála se později k užívání zakázaných látek doznala, uvedla, že v minulosti užívala i krevní doping, steroidy a testosteron.

Svých činů veřejně litovala a ráda by sloužila pro ostatní atlety jako odstrašující  případ.

 

Právě se děje

Další zprávy