Praha - Po dlouhých sedmatřiceti letech bude letos v březnu hostit Česko vrcholnou sportovní akci, mistrovství Evropy v atletice. A i když někdejší šampionka a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová věří, že to bude velká příležitost pro české atlety jak se ukázat, zároveň připouští, že zájem o "královnu sportu" v Čechách upadá.
"Už každý žáček dobře ví, že pokud nedosáhne špičkových výkonů, tak nemůže počítat s finanční odměnou, což samozřejmě souvisí s nemalou tréninkovou dřinou. Už i atletika tedy začala být o penězích," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Česká atletika má pro halu dvě hvězdy - Pavla Masláka a Zuzanu Hejnovou. Myslíte si, že se i po letošní nucené zdravotní přestávce na šampionátu prosadí?
Zdá se, že čtvrtkař Pavel Maslák zdravotní problémy už vyřešil, a tak věřím, že do šampionátu vstoupí v plné síle a bude bojovat o některou z medailí. Naopak otazník mám stále nad vystoupením Zuzany Hejnové. Promarodila vlastně celý letošní rok a její překážkářská disciplína není na programu. Mohla by tedy běžet jen hladkou čtvrtku. Pokud bude moci od ledna trénovat naplno, pak by určitě měla šanci na účast ve finále i na této pro ni ne zrovna optimální trati.
Kdo ještě, na základě letošních výkonů, má šanci na přední příčky?
Určitě půlkař Jakub Holuša, tyčkaři Jan Kudlička i Jiřina Ptáčníková, překážkářka Denisa Rosolová a třeba i někteří další atleti, kteří se v prvních dvou měsících příštího roku dobře připrtaví a usměje se na ně i velice potřebné štěstíčko, které mně na poslední velké atletické akci na domácí půdě před 36 lety chybělo.
Co ovlivnilo váš čas v semifinále na 400 metrů, který znamenal vyřazení?
Nejprve jsem uvítala, že tak významná akce se uskuteční v Praze a pak jsem v Ostravě zaběhla velice rychlou čtvrtku, takže jsem věřila v dobré umístění i na Strahově. Avšak v nejméně vhodnou chvíli mě přepadly zdravotní problémy provázené zvýšenými teplotami, takže ani závěrečná příprava nebyla podle mých představ.
Jaký to byl jinak šampionát?
Zdobila ho výborná organizace, účast špičkových evropských atletů a ohromný divácký zájem. Nepříjemné zůstalo jen chladné počasí. Pamatuji se, že například rtuť teploměru se při finále osmistovky vyšplhala jen k osmi stupňům.
Vraťme se do současnosti. Vidíte šampionát jako inspiraci pro mladé, začínající atlety?
Pro talentované atlety, kteří splní účastnický limit, je to obrovská příležitost na sebe upozornit a získat velice cenné zkušenosti. Kde jinde by se jim to mělo podařit, než v domácích podmínkách. Pro každého by to měl být velký zážitek. . Doufám, že nebudou chybět časté televizní přenosy, které divákům přiblíží vynikající výkony, špičkovou atmosféru a třeba i přilákají další zájemce o tento krásný sport.
Šampionát v roce 1978 na pražském Strahově československé atletice velice pomohl a je jen škoda, že na další podobnou akci se muselo čekat 37 let.
Jste dlouholetou trenérkou mládeže. Jaký je o atletiku mezi juniory, či dorostenci zájem?
Přilákat někoho k systematickému tréninku je velice obtížně. Už každý žáček dobře ví, že pokud nedosáhne špičkových výkonů, tak nemůže počítat s finanční odměnou, což samozřejmě souvisí s nemalou tréninkovou dřinou. Už i atletika tedy začala být o penězích. To, že je přesvědčuji o její kráse, většinou moc nevnímají a po prvních nezdarech či kvůli jinému zájmu od ní odcházejí.
Takže vychovat druhou Lídu Formanovou dvojnásobnou mistryni světa na 800 metrů z roku 1999, je asi moc těžké...
Velice těžké. Lída byla výjimečná, velice pracovitá a zodpovědná. Navíc žila v jiné době...
Jarmila Kratochvílová
V letech 1980 – 1984 se stala dvojnásobnou mistryní světa a čtyřnásobnou halovou mistryní Evropy. Dále ji zdobí stříbro z olympijských her i z mistrovství Evropy a dodnes je držitelkou světových rekordů na 800 metrů a halového běhu na 400 metrů. Dlouhá léta se v Čáslavi věnuje trenérské práci s mládeží a v posledních týdnech je spjata s přípravami halového mistrovství Evropy, které se uskuteční začátkem března 2015 v pražské O2 areně.