Kodat o Vaidišové: Občas by se měla chovat jako malá holka

ČTK Sport ČTK, Sport
14. 8. 2015 15:50
Trenér Aleš Kodat stojí podruhé za přípravou tenistky Nicole Vaidišové.
Nicole Vaidišová.
Nicole Vaidišová. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Trenér Aleš Kodat stojí podruhé za přípravou tenistky Nicole Vaidišové. Poprvé ji dovedl k sedmému místu světa a nyní se snaží hru dvojnásobné grandslamové semifinalistky dát při návratu na kurty znovu do kupy.

Na turnaje se šestadvacetiletá Vaidišová vrátila loni v září. Hraje zatím převážně turnaje kategorie ITF a nejlepším jejím výsledkem je semifinále v Midlandu. Na akci WTA Tour se objevila třikrát a v Miami, kam dostala divokou kartu, uhrála kolo.

"Jsem spokojen. Od loňského podzimu to nabralo průběh, že výkonnost neustále rostla. Pořád to narůstalo, až se to projevilo v Midlandu a v Miami. Tam byla pěkně nastartovaná, ale těsně po Miami ji zastavilo zranění a začalo se znovu," řekl Kodat v rozhovoru s ČTK v Praze na Štvanici, kde Vaidišová hraje turnaj ITF.

Cílem je návrat na okruh WTA

Nevlastní otec Vaidišové Kodat si dokonce myslel, že nebýt zraněné nohy, kvůli které v dubnu a květnu nehrála, mohla pomýšlet už i na kvalifikaci US Open. "To bych si dovolil odhadnout, ale zranění ji zabrzdilo a teď jí to bodově chybí."

Hráčka i trenér nemluví o konkrétním cíli, ke kterému společně míří. Jasné ale je, že tím prvotním je návrat na turnaje okruhu WTA. "Tak jistě," přitakal Kodat.

Zdůraznil, že hlavní je radost z tenisu, aby Vaidišovou hra uspokojovala. "A s tím spojené všechny věci, jako je cestování a veškerý byznys. Pro body to neděláme, ale ono to s tím souvisí. Do lepších zápasů a na větší stadiony se dostanete, jenom když máte body, ale musí ji to bavit a musí si za tím jít. První je znovu dobrý pocit z té činnosti, a pokud ho má, tak ono to přijde jako ty ostatní věci," řekl Kodat.

Nahodit tenisové myšlení nebylo lehké

Zpočátku bylo důležité "nahodit" u Vaidišové po více než čtyřleté pauze tenisové myšlení. "To bylo nejhorší," řekl Kodat. Rozvíjení předvídavosti a taktického myšlení při hře potřebuje čas. "To jde pomalu, to chce odehrát zápasy. A tréninkové zápasy na to nestačí. Musí to být ostré turnajové zápasy, ale už to je fajn," řekl.

Technicky je u Vaidišové podle kouče zhruba všechno na bývalé úrovni, Trošku pracují na přípravě forhendu a operované rameno hráčku limituje při servisu. "Zlepšila se rozhodně na returnu a bekhend a voleje jsou stejný," řekl Kodat.

Snaží se navazovat také na věci z minulosti. "Které se dřív dělaly správně, ke kterým by se mohla přiblížit. Neodstřihli jsme to. Bavíme se o změnách, ke kterým došlo díky věku, zkušenostem, co může být jinak a v čem to je pro ni pozitivní," řekl.

Trochu chybí mladistvý elán

Vaidišová je o deset let starší než v době, kdy jako náctiletá poprvé dobývala tenisový svět. Z té doby by Kodat přivítal mladistvý elán, který hráčka dříve měla.

"Je teď rozhodně vyspělejší, má zkušenosti, ale bylo by dobré, kdyby se občas v nějakých situacích zachovala v uvozovkách jako malá holka," řekl. "Teď hraje víc procentuální tenis a dřív si víc zariskovala. Dneska, kdyby přišel občas víc nějaký ten risk, tak by to neškodilo. Mix toho všeho by byl optimální," řekl Kodat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy