Kudějová na olympiádě i kvůli krevetám medaili nezískala. Teď uvažuje o konci kariéry

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 9. 2021 15:10
Vodní slalomářka Kateřina Minařík Kudějová patří už řadu let mezi uznávané světové kajakářky, přesto na letní olympiádě v Tokiu i kvůli dietnímu problému očekávanou medaili nezískala. V závěru sezony se ale blýskla na závodech v Pau a s medailovými ambicemi odjíždí i na MS v Bratislavě. Zdali bude v kariéře pokračovat i příští sezonu, však zatím není jisté.
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová v semifinále na OH 2020
Kanoistka Kateřina Minařík Kudějová v semifinále na OH 2020 | Foto: Reuters

Na letošních olympijských hrách jste obsadila 15. místo, což bylo jistě určité zklamání. V čem byla hlavní příčina?

Den před závodem jsem snědla krevety a v bezesné noci měla žaludeční problémy. Na startu rozjížďky jsem se přesto cítila dobře, bez nějakého psychického tlaku, ale při náročnějším pádlování mi začaly docházet potřebné síly, takže cestu do finále jsem už nenašla. O dva dny později jsem krevety zkusila znovu a žaludeční problémy se opakovaly, takže příčina tohoto zdravotního problému byla jasná.

Jiné komplikace jste v Tokiu neměla?

Do Japonska jsme odletěli více než dva týdny před zahájením olympiády, což pro mě nebylo zrovna optimální, ale bylo to užitečné. Zvykla jsem si na časový posun, na vedro a vinou pandemie i na "život v japonské bublině".

Podepsala se nepříjemná olympijská příhoda s krevetami i na vaší psychice?

Nebylo mi po olympiádě dobře, ale dva týdny odpočinku mě vrátily do dobrého psychického stavu. Po čtrnácti volných dnech jsem odjela na Slovensko na desetidenní soustředění a cítila jsem i návrat dobré formy.

Přesto jste v následném závodě Světového poháru ve Španělsku skončila až na 21. místě. V čem byla největší překážka?

Věřila jsem si, ale byl to závod, který se mi vůbec nepovedl. Udělala jsem v něm několik chyb, které se podepsaly i na špatném čase. Někdy k takové situaci v našem sportu dojde a jen těžko se hledají příčiny.

Uplynulý víkend jste naopak stříbrnou medailí ze "svěťáku" dosáhla svého letošního největšího úspěchu. V čem bylo vaše vystoupení ve francouzském Pau jiné než v těch předchozích závodech?

Potvrdila jsem si, že jsem opravdu v pohodové formě. V Pau sice změnili nám známou původní trať, ale způsob vody zůstal stejný. Největší novinkou v porovnání s předchozími letošními závody byla velice příjemná početná divácká kulisa. Byl to pro mě tréninkový závod před mistrovstvím světa, ale chtěla jsem podat kvalitní výkon a dočkat se pěkného výsledku. Obojí se podařilo, i když ve finálové jízdě byly dvě menší chybičky, takže v medaili jsem moc nevěřila.

Takže se stříbrem jste spokojena?

Jsem moc ráda, že jsem nechyběla na stupních vítězů. Už také proto, že je to psychická podpora před světovým šampionátem. Jen mě tak trošku mrzí, že se mi nepodařilo porazit vynikající Australanku Jessicu Foxovou, která byla jen o sedm desetin vteřiny rychlejší.

S jakými představami na šampionát do Bratislavy pojedete?

Přijede asi kompletní světová špička, takže lze čekat velké a vyrovnané souboje. V upraveném kanále s hodně válci by se mi mělo dařit, a proto i mé přání má medailovou příchuť. Mělo by přijít asi tisíc diváků.

A už víte, jak by měla vypadat vaše příprava na další sezonu?

Uvažuji o uzavření závodní kariéry. Vodní slalom mám sice moc ráda, jezdí se mi dobře a v 31 letech snad ještě nejsem moc stará. Chtěla bych se však stát daňovým poradcem, což vyžaduje náročné studium, při kterém bych časově asi sport i školu trochu šidila. Ještě si v klidu všechno promyslím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy