Kam to běží? Svéhlavý kůň přišel o senzační vítězství, žokej navíc dostal trest

Rudolf Černík Rudolf Černík
10. 3. 2021 21:16
Mohlo to být senzační vítězství při debutu, jenže místo slávy přišly posměšky a ještě navíc trest. Žokej Aaron Fahey totiž v sedle koně Lake Winnipesaukee jel špatnou trasou.

Fahey mířil při dostizích v irském Leopardstownu za nečekaným triumfem, před poslední zatáčkou s obrovským náskokem vedl. Jenže pak Lake Winnipesaukee, jenž běžel svůj první závod, nezahnul správně do cílové rovinky a zvolil si jiný, mnohem delší koridor.

Z prvního místa se tak radoval Dark Raven, zdrcený Fahey se s Lake Winnipesaukee do cíle doploužil poslední…

A smolný den korunoval trest v podobě dvoutýdenního zákazu činnosti. Podle stewardů totiž Fahey svou nedbalostí neučinil vše pro dosažení co nejlepšího umístění v závodu. Mohl tím ovlivnit sázky, na vítězství Lake Winnipesaukee se přijímaly ve vysokém kurzu 25:1.

Fahey prohlásil, že sice věděl, kudy má jet, ale neměl dost síly, aby čtyřnohého parťáka přinutil běžet správnou trasou. "Je to obtížný kůň. A tohle bylo poprvé, co byl na dráze s ostatními. Snad se z toho poučíme," povzdychl si žokejův otec Paul, jenž svéhlavého koně trénuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy