35 let nevylezená hora i nový Everest. Tady chtějí čeští horolezci přepsat historii

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
Aktualizováno 1. 1. 2021 16:12
Nejlepší čeští horolezci mají za sebou kvůli pandemickým omezením chudý rok. Letos si ale chtějí vše vynahradit. Podívejte se, kam se chystají.

Jan Trávníček - Makalu

Horolezci Jan Trávníček a Miri Janková
Horolezci Jan Trávníček a Miri Janková | Foto: Archiv Jana Trávníčka

Jan Trávníček (44), který v minulých letech vystoupil na pět osmitisícovek (Manáslu, K2, Annapurna, Gašerbrum I, Čo Oju), letos organizuje početnou výpravu na Makalu (8485 metrů, na snímku). Jejími členy jsou například úspěšný horolezec Marek Novotný nebo Trávníčkova přítelkyně Mirka Jirková. 

"Makalu, jejíž název pochází s největší pravděpodobností ze sanskrtského Maha Kala a znamená Velký Temný, tedy jedno ze jmen boha Šivy, patří k jedněm z nejobtížnějších osmitisícovek. Je krásná, tajemná, málo lezená a opředená mýty," říká Trávníček.

Stejně jako další horolezci v tomto přehledu, také Trávníček a spol. plánují vylézt na vrchol Makalu bez pomoci kyslíkových přístrojů, místních nosičů a dalších usnadňujících pomůcek. 

"Ono je to jednoduché. Kyslík snižuje nadmořskou výšku a tím i nutnou výkonnost o cca 1500 až 2000 metrů. Potřebuješ ale pomoc šerpů, neboť si ty svoje kyslíkové bomby nemáš šanci unést. A když už tam máš ten vynáškový tým, tak ten ti postaví plošinu pro stan a i přístřešek ve výškových táborech. No, a když už tam jsou, tak i uvaří přece. Je velký rozdíl jít šest hodin s maximálně desetikilovým batohem a mít vše připravené než si táhnout 25kilovou mrchu a několik hodin stavět plošinu a stan a pak teprve začít další mnohohodinový proces vaření. Ale budiž, já bych to úplně neřešil, kdyby často svojí nezkušeností a chabou fyzičkou nevytvářeli "zácpy", a ty se pak v zóně smrti musíš pohybovat mnohem více času, než bys chtěl," vysvětluje Trávníček rozdíly obou přístupů k vysokohorskému lezení. 

 

Právě se děje

Další zprávy