Janků: Rozpočet atletického ME v Praze zatím držíme

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 1. 2015 13:51
Do zahájení halového mistrovství Evropy v atletice zbývají necelé dva měsíce, takže přípravy na tuto velkou sportovní akci začínají gradovat.
České běžkyně získaly na posledním HME medaili ze štafety. Bude se jim dařit i v Praze?
České běžkyně získaly na posledním HME medaili ze štafety. Bude se jim dařit i v Praze? | Foto: Reuters

Praha - Do zahájení halového mistrovství Evropy v atletice zbývají necelé dva měsíce, takže přípravy na tuto velkou sportovní akci začínají gradovat.

Potvrzuje to i rozhovor pro Aktuálně.cz s výkonným ředitelem šampionátu Tomášem Janků, bývalým vynikajícím skokanem do výšky.

Co nejdůležitějšího bude potřeba změnit v pražské hokejové O2 areně?

Je toho hodně, ve skutečnosti se od 24. února začne tato hala měnit na atletický stadion. Především bude potřeba vybudovat několik dočasných konstrukcí a zázemí pro atlety, kde by se mohli i rozcvičovat. Náročnost organizační i technická je bez nejmenší nadsázky obrovská. Mám však štěstí na spolupracovníky, kteří mají nemalou zásluhu na dosavadním příznivém průběhu celé přípravy.

Jaké další překážky musíte v současné době překonávat?

Zajistit pro všechny závodníky a jejich doprovod ubytování v pražských hotelích a jejich dopravu do haly. Už musíme myslet i na organizaci soutěží, získat dostatečný počet dobrovolníků a postarat se o rozhodčí, o jejich stravování, ubytování i ošacení, což nás trochu trápí. A v neposlední řadě mít dost peněz, přesněji řešeno neutrácet víc, než je nezbytně třeba, což se nám zatím daří.

Můžete prozradit, že se něco podle vašich představ nedaří?

Samozřejmě, že všechno není v optimální podobě. Jde hlavně o práci několika firem, která na sebe navazuje. Když to pak někde v tomto soukolí zaskřípe, tak  místo jednoho týdne se konečný výsledek dostaví třeba až za měsíc.

Máte už představu, jak by mělo vypadat slavnostní zahájení šampionátu?

Bude to speciální multimediální show z dílny režiséra Michaela Čecha. Půjde o umělecké ztvárnění dokonalosti atletiky a také exkursy do její minulosti spojené se současnými úspěchy českých reprezentantů. Divákům představíme žijící legendy i současné hvězdy královny sportu. Chceme ukázat, že česká atletika má bohatou historii i přítomnost, na kterou bychom měli být hrdí. A právě halové mistrovství Evropy je tou nejlepší příležitostí ukázat její krásu.

Připravujete také nějaké zajímavosti pro diváky?

Ano, už jsme dali například do prodeje samolepku s názvem Fanoušek je součást týmu, kterou si mohou vylepit a zasoutěžit si o VIP vstupenky. Už byla také v Galerii Harfa otevřena výstava české atletiky a nechybějí ani soutěže pro děti z oddílů i ze škol. Věřím, že šampionát bude úspěšný a pomůže k další propagaci atletiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy