Janků: Rozpočet atletického ME v Praze zatím držíme

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 1. 2015 13:51
Do zahájení halového mistrovství Evropy v atletice zbývají necelé dva měsíce, takže přípravy na tuto velkou sportovní akci začínají gradovat.
České běžkyně získaly na posledním HME medaili ze štafety. Bude se jim dařit i v Praze?
České běžkyně získaly na posledním HME medaili ze štafety. Bude se jim dařit i v Praze? | Foto: Reuters

Praha - Do zahájení halového mistrovství Evropy v atletice zbývají necelé dva měsíce, takže přípravy na tuto velkou sportovní akci začínají gradovat.

Potvrzuje to i rozhovor pro Aktuálně.cz s výkonným ředitelem šampionátu Tomášem Janků, bývalým vynikajícím skokanem do výšky.

Co nejdůležitějšího bude potřeba změnit v pražské hokejové O2 areně?

Je toho hodně, ve skutečnosti se od 24. února začne tato hala měnit na atletický stadion. Především bude potřeba vybudovat několik dočasných konstrukcí a zázemí pro atlety, kde by se mohli i rozcvičovat. Náročnost organizační i technická je bez nejmenší nadsázky obrovská. Mám však štěstí na spolupracovníky, kteří mají nemalou zásluhu na dosavadním příznivém průběhu celé přípravy.

Jaké další překážky musíte v současné době překonávat?

Zajistit pro všechny závodníky a jejich doprovod ubytování v pražských hotelích a jejich dopravu do haly. Už musíme myslet i na organizaci soutěží, získat dostatečný počet dobrovolníků a postarat se o rozhodčí, o jejich stravování, ubytování i ošacení, což nás trochu trápí. A v neposlední řadě mít dost peněz, přesněji řešeno neutrácet víc, než je nezbytně třeba, což se nám zatím daří.

Můžete prozradit, že se něco podle vašich představ nedaří?

Samozřejmě, že všechno není v optimální podobě. Jde hlavně o práci několika firem, která na sebe navazuje. Když to pak někde v tomto soukolí zaskřípe, tak  místo jednoho týdne se konečný výsledek dostaví třeba až za měsíc.

Máte už představu, jak by mělo vypadat slavnostní zahájení šampionátu?

Bude to speciální multimediální show z dílny režiséra Michaela Čecha. Půjde o umělecké ztvárnění dokonalosti atletiky a také exkursy do její minulosti spojené se současnými úspěchy českých reprezentantů. Divákům představíme žijící legendy i současné hvězdy královny sportu. Chceme ukázat, že česká atletika má bohatou historii i přítomnost, na kterou bychom měli být hrdí. A právě halové mistrovství Evropy je tou nejlepší příležitostí ukázat její krásu.

Připravujete také nějaké zajímavosti pro diváky?

Ano, už jsme dali například do prodeje samolepku s názvem Fanoušek je součást týmu, kterou si mohou vylepit a zasoutěžit si o VIP vstupenky. Už byla také v Galerii Harfa otevřena výstava české atletiky a nechybějí ani soutěže pro děti z oddílů i ze škol. Věřím, že šampionát bude úspěšný a pomůže k další propagaci atletiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy