Jakš si v Tour de Ski opět polepšil. Už je na pódiu

Red Spo, ČTK
8. 1. 2011 14:34
Bauer na 20km klasicky ve Val di Fiemme třináctý
Na začátku druhého kola jel Martin Jakš už daleko za čelem závodu. Za ním Francouz Alexandre Rousselet. | Foto: Ondřej Besperát

Val di Fiemme - Český běžec na lyžích Martin Jakš se po předposlední etapě Tour de Ski posunul na průběžné třetí místo.

V sobotním závodě na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem doběhl stejně jako v předchozí etapě čtvrtý, když ve spurtu vedoucí skupiny prohrál až ve fotofiniši s Kanaďanem Devonem Kershawem.

Lukáš Bauer byl třináctý a celkově se posunul na desáté místo.

Jakš opět zářil - ve stíhačce dojel čtvrtý. Bauer 13.
Tour de Ski: Jakšovi se sprint povedl, Bauer klesl

Sedmý díl Tour de Ski vyhrál Petter Northug z Norska před vedoucím mužem seriálu a vítězem z roku 2009 Dariem Colognou ze Švýcarska. Seveřan stále ztrácí na lídra přes minutu, třebaže vedle premiérového vítězství v sezoně SP vybojoval na sobotních speciálně hodnocených sprintech v průběhu závodu 90 sekund k dobru.

Pro deset bonusových sekund si doběhl i Jakš, o jeho posunu na medailovou pozici ale rozhodl špatný den dosud druhého Marcuse Hellnera ze Švédska. Ten dokončil závod s téměř dvouminutovou ztrátou na vítěze.

Tour de Ski vyvrcholí v neděli ve Val di Fiemme závěrečným závodem na devět kilometrů s proslulým stoupáním na Alpe Cermis. Jakš ztrácí na druhého Northuga zhruba minutu a půl, jeho hlavním cílem tedy bude spíše hájit bronz. Za ním se totiž drží v rozpětí necelé půlminuty sedm soupeřů včetně Bauera, který za ním zaostává o 27,4 sekundy.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích - sedmá etapa ve Val di Fiemme:

Muži - 20 km klasicky s hromadným startem:
1. Northug (Nor.) 57:17,2, 2. Cologna (Švýc.) -1,8, 3. Kershaw (Kan.) -2,2, 4. Jakš (ČR) -2,6, 5. Harvey (Kan.) -2,9, 6. Clara (It.) -3,7, 7. Filbrich (Něm.) -3,9, 8. Perl (Švýc.) -4,5, 9. Södergren -4,7, 10. Rickardsson (oba Švéd.) -5,1, ...13. Bauer (ČR) -10,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 7 z 8 závodů): 1. Cologna 3:56:03,9, 2. Northug -1:18,1, 3. Jakš -2:46,5, 4. Kershaw -2:52,0, 5. Perl -2:54,2, 6. Gaillard (Fr.) -2:55,9, ...10. Bauer -3:13,9.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 31 závodů): 1. Cologna 784 b., 2. Legkov (Rus.) 651, 3. Hellner (Švéd.) 513, 4. Rickardsson 428, 5. Bauer 408, 6. Kershaw 396, ...12. Jakš 242, 67. Kožíšek 31, 73. Koukal 26, 78. Magál (všichni ČR) 23.