Infobox
UŽITEČNÉ ODKAZY:
- Internetový kurz pro zájemce o základy lavinové prevence a záchrany (Canadian Avalanche Association)
http://access.jibc.bc.ca/avalancheFirstResponse - Pípáky a lavinové sety:
http://www.barryvox.com
http://www.bcaccess.com
http://www.ortovox.com
http://www.stubai-bergsport.com
http://www.nic-impex.com - Informace o kurzech, na kterých se naučíte něco o lavinách a pohybu ve volném terénu vůbec, najdete např. na:
http://www.freeskiing.cz
http://www.namche.cz
http://www.freedown.sk/
http://bccamp.laviny.cz/
Možná si říkáte, co to pletu do výbavy? Znalosti a zkušenosti jsou ta nejdůležitější výbava, kterou v horách využijete.
Úsudek totiž používáte neustále a jedině ten funguje preventivně.
PŘEČTĚTE SI: DESET ZLATÝCH PRAVIDEL
Všechny další části lavinové výbavy už jsou jen nouzová řešení.
Pro začátečníka by mělo být absolvování kurzu samozřejmostí, ale ani člověku se znalostmi neuškodí jednou za čas se vypravit na akci, kde mu odborník předá nejnovější poznatky.
Osvěžíte si paměť a procvičíte dovednosti nejen lavinové, ale také první pomoc, která je neméně důležitá.
Takové kurzy se pořádají i v Česku nebo na Slovensku. Z Česka se jezdí většinou do Alp a nuda to rozhodně není. Učíte se v terénu a přitom si užijete i dost ježdění.
Pípák: Dobrý pomocník
Pokud váš úsudek selže nebo máte smůlu, přijde ke slovu ze všeho nejdřív lavinový vyhledávač neboli pípák.
Slouží k nalezení zasypaného pomocí rádiových vln. V průběhu túry je mají všichni zapnuté jako vysílače, dojde-li k zasypání někoho ze skupiny přepnou ostatní své přístroje na příjem a lokalizují polohu kamaráda (kamarádů) pod sněhem.
Existují přístroje analogové, které vzdálenost k zasypanému udávají pomocí hlasitosti pípání (odtud název pípák), případně i vizuálně prostřednictvím jakési stupnice z LED.
Pokročilejší a uživatelsky příjemnější jsou přístroje digitální, které na displeji ukazují směr a vzdálenost k zasypanému. Většina digitálních přístrojů nabízí také analogový mód, který je vhodnější pro přesné dohledání.
V konečné fázi hledání se použije sonda. Je to tenká skládací tyčka dlouhá přibližně 2,5-3,5 metru, kterou pícháte do sněhu, abyste zjistili, kde, jak hluboko a v jaké poloze leží zasypaný.
Jednotlivé části sondy jsou propojeny šňůrou, ty lepší (bytelnější) pak ocelovým lankem, které drží jednotlivé díly pohromadě.
Někteří výrobci nabízí teleskopické hůlky, které se dají složit a použít jako sonda. Já osobně bych to považoval za doplňkovou nebo nouzovou variantu.
Hůlky zlomíte, ohnete nebo ztratíte (což se ve volném terénu stane snadno) a rázem jste bez sondy.
Lopata je správný nástroj
Další nedílnou součástí lavinového setu je lopata. Nespoléhejte na to, že zasypaného vyhrabete rukama.
Nepochodíte ani s hůlkou, lyžemi nebo prknem, sníh je většinou tak utemovaný, že skutečně potřebujete lopatu a nejlépe kovovou, je o něco těžší než plastová lavinová lopatka, ale vydrží téměř vše.
Rychlost je při záchraně zasypaného zásadní faktor, největší šanci na přežití máte, pokud vás dostanou ven lidé přítomní na místě laviny, tedy především vaši kamarádi.
Podle švýcarské statistiky (případy v letech 1981-1991) při vyhrabání do 15 minut 91% zasypaných v tu chvíli žije, po 30 minutách klesá procento žijících na 34%!
Proto je třeba naučit se perfektně pracovat s vybavením, nepodceňovat jeho kvalitu a pravidelně trénovat.
Mozek (předpokládá se včetně znalostí), pípák, sonda, lopata a kamarádi jsou základní lavinové pomůcky, bez kterých byste se do volného terénu neměli pouštět.
Další vybavení
Recco je reflektor většinou všitý do oblečení, který lze lokalizovat pomocí speciálního vyhledávače (pozor, nefunguje s pípákem, ten pracuje na jiném principu!) Pomůže vám pouze tehdy, když k lavině vyrazí záchranáři vybavení Recco vyhledávačem.
Avalung je vesta s náustkem umožňující lepší využití vzduchu obsaženého ve sněhu v okolí zasypaného tím, že odvádí vydechovaný CO2 do jiného místa, než ze kterého se bere dýchaný vzduch a prodlouží tím dobu kterou máte, než se pod sněhem začnete dusit.
ABS batoh obsahuje samonafukovací vak(y) (princip airbagu), které dokážou oběť udžet na povrchu laviny.
Lavinový balón se po odjištění rozvine jako lampion. Na dlouhé šňůře jej vlečete za sebou, protože je lehký zůstává na povrchu laviny a záchrana pro vás (snad) přijde po provázku. Pracuje na stejném principu jako lavinová šňůřa, která se používala v minulosti.
Luboš Sušila, autor je redaktorem časopisu SNOW, www.snow.cz
|
|
|