Hrdina Štěpánek zachránil české tenisty

Václav Rojík
24. 9. 2007 8:00
Tenisté porazili Švýcarsko 3:2
Radek Štěpánek se stal hrdinou posledního daviscupového utkání se Švýcarskem, díky jeho vítězství vyhráli Češi proti Švýcarům 3:2 na zápasy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští tenisté se udrželi v elitní skupině Davisova poháru! V baráži porazili Švýcarsko i se světovou jedničkou Rogerem Federerem 3:2. Rozhodující třetí bod vybojoval v závěrečné dvouhře Radek Štěpánek.

Nakonec čeští tenisté dokázali vyzrát v Sazka Areně na Švýcary přesně tak, jak si naplánovali. Tomáš Berdych i Radek Štěpánek porazili švýcarskou dvojku Stanislase Wawrinku a famózním obratem v sobotní čtyřhře získali klíčový bod celého duelu.

Do závěrečné dvouhry šel Radek Štěpánek s vědomím, že za vyrovnaného stavu 2:2 musí vyhrát, jinak spadne český tým do Euro-africké zóny.

Karvinský rodák se oblékl znovu do svého dresu s motivem české vlajky a stejně jako Tomáš Berdych od prvního míčku navázal na výkon ze sobotní čtyřhry.

První brejk až ve druhém setu

V úvodním setu však byl Wawrinka české dvojce vyrovnaným soupeřem. I přes hrozbu brejkbolů si oba tenisté podrželi podání až do tiebreaku. V něm měl Štěpánek díky výbornému servisu a hře na síti převahu a tu také zúročil proměněným setbolem.

Ve druhém setu už osmadvacetiletý český reprezentant dominoval. Záhy získal první brejk zápasu a zisk setu v poměru 6:3 si bez problémů pohlídal.

Pak se ale dokázal Wawrinka dostat zpátky do hry, když na začátku třetí sady sebral Štěpánkovi servis a vedl 2:0.Jenže Štěpánek mladému Švýcarovi vzal při prvním příležitosti podání zpět.

Vzápětí všem fanouškům českého tenisu pořádně zatrnulo, když Štěpánek začal kulhat a musel se nechat ošetřit. I přes pomoc fyziotereapeuta Pavla Koláře byl český hráč viditelně limitován v svém pohybu a při výměnách mezi gamy si nechával koleno znovu ošetřovat.

Zranění Štěpánka nezlomilo

Jenže dlouhá pauza jako by spíše vyvedla z rytmu Wawrinku. S velkým sebezapřením bojující Štěpánek si dokázal podržet servis a dovést set do tiebreaku. Zdálo se, že pokud se zápas nerozhodne ve třetí sadě, bude mít český tenista velké problémy utkání vůbec dohrát.

Později ještě Radkovi Štěpánkovi fyzioterapeut zpevnil obvazem bolavou nohu. Za ohlušujícího skandování jména českého tenisty pak nastoupil zpět do hry. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jenže Štěpánek svým heroickým výkonem přinutil vyprodanou Sazka Arenu k fantasitké podpoře, která ho nakonec dotlačila k výhře v tie-breaku. Méně zkušený Wawrinka jako by nezvládl atmosféru v klíčovém momentu a o sedm let staršímu soupeři podlehl po setech 7:6, 6:3 a 7:6.

Česká reprezentace se tak může v příštím roce těšit na únorové první kolo Davisova poháru ve Světové skupině I. Švýcary čekají boje v Euro-africké zóně.