Hororový vstup do MS Češky rychle zažehnaly. Teď je čeká klíčový zápas skupiny

Zlata Vostrá
2. 12. 2017 11:34
Dva roky zpátky na sebe narazily reprezentantky Česka a Finska až v semifinále. Ještě tři sekundy před koncem základní hrací doby svítil vyrovnaný čas. Naděje zhasla po individuální chybě brankářky Kubíčkové. Dokážou tuto smolnou porážku svěřenkyně trenéra Janovského dnes oplatit?
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku | Foto: Zlata Vostrá

Bratislava - České florbalistky vstoupily v pátek do světového šampionátu v Bratislavě hororovým způsobem. S Lotyškami po pár minutách prohrávali 0:3. 

"Takový začátek zápasu musí být noční můra pro každého gólmana. Bohužel se nám v prvních minutách vůbec nepodařilo dostat se do zápasu, byly jsme nervózní a z toho pramenily chyby a následně i góly," vyprávěla brankářka Jana Christianová.

Jana Christianová
Jana Christianová | Foto: Zlata Vostrá

"V podstatě jsem si sáhla na míček až když jsem ho vytahovala z branky. Začátek nebyl ideální, na druhou stranu ani já jsem svému týmu na začátku moc nepomohla, proto jsem holkám vděčná, že se do toho opřely a zápas otočily ještě v první třetině, což podle mě rozhodlo zápas," dodala.

Ještě do první třetiny florbalistky obrátily nepříznivě se vyvíjející úvodní zápas a po zbytek utkání nedovolily svým soupeřkám vstřelit další branky. Výhra 8:3 byla tedy zasloužená.

Christianová v takovém duelu vidí možnou výhodu: "První zápasy jsou vždy trochu specifické. Sice se můžete na různé situace připravovat dopředu, ale stejně to na vás padne, když poprvé vstoupíte na hřiště. Nemyslím si, že je důležité, jak odehrajete prvních deset minut. Nedělá to z nás špatný tým. Za nás to samozřejmě nebylo ideální, ale zápas trvá dvě hodiny a jediné co se počítá je výsledek. Věřím, že nám špatný začátek může paradoxně pomoci do dalších zápasů."

V sobotu je na programu klíčový zápas skupiny. Český tým se utká s druhým týmem světa - Finskem. Výsledek tohoto utkání ovlivní i celkový možný výsledek reprezentace na turnaji. Brankářská jednička týmu tyto předpoklady potvrdila.

"Velmi dobře si uvědomujeme, že tento zápas ve skupině může být vzhledem k dalšímu průběhu turnaje klíčový. Jsme rádi, že v tuto chvíli již máme jeden zápas za sebou, považuji to za naši výhodu. Nálada v týmu je bojovná."

Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Eliška Krupnová
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Eliška Krupnová | Foto: Zlata Vostrá

Již do včerejšího výsledku zasáhly i debutantky na mistrovství světa. Nela Kapcová vstřelila svůj první gól, Nela Jiráková si zapsala rovnou dvě trefy.

"Naše mladé holky jsou pro mě příjemným překvapením. Je to naše budoucnost a vkládáme do nich velké naděje. Já osobně se snažím spíše mladší hráčky podporovat a nechat je, ať si to především užijí, všichni jsme na stejné lodi a bojujeme spolu za medaili. A nikde není psáno, že zápasy mohou rozhodovat jen ty nejzkušenější. I naše nejmladší hráčky mohou být ty klíčové," zhodnotila "mladé pušky" Christianová.

Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Nela Jiráková
Fotografie z dubnové Euro Floorball Tour v Olomouci v zápase proti Švédsku. Nela Jiráková | Foto: Zlata Vostrá
 

Právě se děje

před 34 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy