Házenkářkám utekla účast na mistrovství Evropy o jediný gól

14. 6. 2014 13:15
České házenkářky na prosincový evropský šampionát nepostoupily. V závěrečném utkání kvalifikace dnes v Brně podlehly čtvrtému celku z mistrovství světa Polsku 22:25.
České házenkářky - ilustrační foto.
České házenkářky - ilustrační foto. | Foto: Petr Horčička

Brno - České házenkářky na prosincový evropský šampionát nepostoupily.

V závěrečném utkání kvalifikace dnes v Brně podlehly čtvrtému celku z mistrovství světa Polsku 22:25 a při bodové rovnosti kvůli horší bilanci ze vzájemných zápasů skončily v tabulce skupiny na třetím místě.

K postupu na třetí velkou akci po sobě scházel českým reprezentantkám jediný gól.

"Je to nejhorší výsledek, který nás mohl potkat. Škoda, že se nám nepodařilo dát v Polsku o jeden gól více," posteskl si kouč Jan Bašný, ale dodal, že je na tým hrdý, protože se dokázal vrátit po nepovedeném prvním poločase do zápasu.

Náskok se brzy rozplynul

Díky vítězství 22:19 v prvním zápase v Polsku si české hráčky mohly dovolit i porážku o dvě branky a v úvodu se zdálo, že by rozhodující bitvu mohly zvládnout. Brankářka Raníková přes pět minut neinkasovala, její spoluhráčky v poli začaly odvážně a rychle získaly dvougólové vedení.

Náskok ale českému celku dlouho nevydržel a naopak začal ztrácet. Ještě v jedenácté minutě vedl domácí tým 5:4, za dalších osm minut to ale bylo 5:10.

Polky působily dynamičtějším dojmem, vyhrávaly většinu soubojů a z Češek držela krok jen Kutlvašrová. Náskok hostů do přestávky narostl už na šest gólů.

Do druhé půle ale vstoupil domácí tým jako vyměněný. Přidal na tempu, na důrazu a začal mocně stahovat manko. Brněnské publikum ožilo a po deseti minutách se Češky dokázaly dostat na potřebnou ztrátu dvou gólů.

Poslední útok skončil bez střely

Pak začal boj o každou branku a v 48. minutě svítilo na ukazateli 19:22, tedy stejný stav jako na konci prvního duelu v Polsku. Rozhodčí v několika sporných situacích přisoudily míč hostujícím hráčkám a jejich náskok devět minut před koncem utkání znovu vzrostl na pět branek.

Domácí celek ještě podruhé zabojoval a tři minuty před koncem i díky dvojnásobné přesilovce snížil na 22:24.

Polky ale znovu odskočily na tři góly a v hektickém závěru už český tým postupovou trefu nedal. Poslední útok se Bašného svěřenkyním vůbec nepovedl a ani nezakončily. Češky si tak na druhém evropském šampionátu za sebou nezahrají.

"V zápase jsme ztratili čtyři až pět nesmyslných míčů, kdy jsme soupeřkám hodili míč do ruky. Dvakrát v prvním poločase, jednou při přesilovce šest na čtyři. Takové okamžiky zkušený tým trestá. Kdybychom podobnou chybu udělali dvakrát, tak se dá ještě napravit," prohlásil Bašný.

Trenér zpětně litoval, že se nepodařilo jeho svěřenkyním uhrát remízu v Černé Hoře. "Ale na to se takto nehraje. Polky byly lepší, i když hrály pod tlakem," dodal kouč.

Výsledek:

Česko - Polsko 22:25 (10:16)

Sestava a branky Česka: Raníková, Müllnerová, Satrapová - Kutlvašrová 7, Luzumová 4, Vítková 4, Crhová 3, Keclíková 3, Knedlíková 1, Adámková, Chrenková, Hrbková, Růčková, Salčáková, Selucká, Štěrbová.\

Nejvíce branek Polska: Kudlaczová 8/2, Wojtasová a Zalewská-Gardoniová po 5. Rozhodčí: A. Konjičanin, D. Konjičanin (oba Bosna). Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/3. Vyloučení: 1:4.

1. Černá Hora 5 5 0 0 128:112 10
2. Polsko 6 3 0 3 140:132 6
3. Česko 6 3 0 3 157:136 6
4. Portugalsko 5 0 0 5 105:150 0