Sluchově postižená atletka vyhrála na loňské deaflympiádě v Melbourne hod diskem a v hodu kladivem přidala stříbro.
Na druhé pozici skončila podobně postižená atletka Margareta Trnková-Hanne, dvojnásobná vítězka z Melbourne v běhu na 100 a 200 metrů. Třetí byl zástupce atletů spastic handicap Roman Musil.
Do desítky se v abecední pořadí dostali cyklista spastik Jiří Bouška, mentálně postižený tenista Josef Hus, tělesně postižení cyklisté Jiří Ježek a Marcel Pipek, lukostřelkyně spastic handicap Markéta Sidková, sluchově postižená atletka Tereza Wagnerová a cyklista Josef Winkler, spastic handicap.
V desítce naopak nefiguruje například tělesně postižený vrhač Martin Němec, který vybojoval na ME v atletice dvě zlata a bronz a měl na tomtéž šampionátu lepší bilanci než v anketě třetí Musil. Němec je členem Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS), jenž je s ČPV už dva roky ve sporu, který dokonce řeší soud. ČPV se proti rozhodnutí soudu odvolal a v rozporu z jeho rozhodnutím nepovažuje ČSTPS za svého člena.
Slavnostního vyhlášení se v hotelu Praha zúčastnili také předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a premiér Jiří Paroubek, který předal Maléřové hlavní cenu - automobil Škoda.
Výsledky:
Handicapovaný sportovec roku 2005: 1. Maléřová (atletika, sluchově postižená), 2. Trnková-Hanne (atletika, sluchově postižená), 3. Musil (atletika, spastic handicap),
další pořadí podle abecedy: Bouška (cyklistika, spastic handicap, Hus (tenis, mentálně postižený), Ježek (cyklistika, tělesně postižený), Pipek (cyklistika, tělesně postižený), Sidková (lukostřelba, spastic handicap), Wagnerová (atletika, sluchově postižená), Winkler (cyklistika, spastic handicap).
Objev roku: Kulíšková (lyžování, zrakově postižená), Pekara (boccia, spastic handicap).
Junioři roku: Berná (atletika, spastic handicap), Kocourek (cyklistika, sluchově postižený).
Nejlepší kolektiv: Tělesně postižené lukostřelkyně (Černá, Kuncová, Sidková).