Golfová bitva Evropy a Ameriky je tady. Začíná Ryder Cup

FOTO Sestavám letošního Ryder Cupu vévodí McIlroy a Woods
EVROPA Anglický golfista (Ze Severního Irska) Rory McIlroy, jenž vede světový žebříček, je hlavní postavou evropského týmu.
EVROPA Anglický golfista Luke Donald (3. ve světovém žebříčku)
EVROPA Anglický golfista Lee Westwood (4.)
EVROPA Anglický golfista Justin Rose (5.)
Foto: Reuters
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 9. 2012 6:00
Začíná svátek pro všechny fanoušky golfu. Prestižní souboj týmů USA a Evropy - populární Ryder Cup.

Medinah - Svátek pro všechny golfisty. Nejlepší hráči z Ameriky proti těm nejlepším z Evropy. Pátečním dnem začíná Ryder Cup. Soutěž, která každé dva roky uchvátí golfový svět.

Nehraje se o peníze. Jde o prestiž a o zlatý pohár pro vítěze. Výsledek rozhodne o tom, kde jsou v současné době lepší golfisté. Jestli v USA, nebo na evropském kontinentu.

Mírnými favority jsou podle papírových předpokladů Američané. Až na Jima Furyka mají všech 12 nominovaných hráčů ve světové dvacítce.

Budou navíc hrát na domácím hřišti v Medinah Club Centre ve státě Ilionois. Takže podpora publika bude jistě na jejich straně.

Evropa se těmito výhodami chlubit nemůže, ale i tak má slibně poskládaný tým. Kapitán evropských reprezentantů José Maria Olazábal bude mít k dispozici světovou jedničku Roryho McIlroye, trojku Luka Donalda, čtyřku Lee Westwooda či pětku Justina Rose.

Woods vyhrál Ryder Cup jen jednou

A když k tomu přičteme fakt, že během posledních 17 let vyhrály Spojené státy americké Ryder Cup jen dvakrát, jsou akcie Evropy také slušně vysoko.

Kapitán domácího týmu Davis Love III. bude zase spoléhat na zkušeného reprezentanta Tigera Woodse, který na Ryder cupu startoval už sedmkrát. Vyhrál ho zatím ale jen jednou.

"Nezískal jsem tehdy body, které jsem měl uhrát. Doufám, že letos budu přínosem a budou také bodovat i ostatní," řekl Woods.

Další z tahounů Američanů by mohl být čerstvý vítěz FedExCupu Brandt Snedeker, který se do reprezentačního výběru dostal na divokou kartu. V Ryder cupu je tedy nováčkem.

"Slyšel jsem, že to je úplně jiné, než co jsem poznal. Budeme víc pod tlakem, ale já se chci soustředit na hru a hrát zase skvělý golf," prohlásil Snedeker.

Evropané uctí památku Ballesterose

Soupeřům z Evropy bude pomáhat vzpomínka na loni zesnulého Seva Ballesterose. Podobiznu slavného španělského golfisty budou mít hráči na svém bagu s holemi a sami se v neděli obléknou do modré, což byla právě Ballesterosova barva.

"Seve s námi bude na každém kroku. To je ta správná pocta šampionovi," řekl Olazábal.

Páteční program Ryder Cupu začíná čtyřmi zápasy systémem fourball, kdy se týmy rozdělí na dvojice a páry obou zemí hrají jamky proti sobě. Každý z hráčů má svůj míček, kdo zahraje jamku na nejméně ran získává bod. Při nerozhodném výsledku se body půlí.

Po této disciplíně následuje foursomes, kdyj je princip setejný, jen mají dvojice k dispozici jeden míček a v zahrávání se střídají.

Veděli Ryder Cup vyvrcholí soutěží singů, kdy hrají všichni hráči stejným způsobem ale systémem muž proti muži.

Složení výběrů:

Evropa: Nicolas Colsaerts (35./Belg.), Sergio García (19./Šp.), Peter Hanson (25./Švéd.), Martin Kaymer (32./Něm.), Paul Lawrie (28./Skot.), Graeme McDowell (18.), Rory McIlroy (1./oba Sev. Ir.), Francesco Molinari (31./It.), Luke Donald (3.), Ian Poulter (26.), Justin Rose (5.), Lee Westwood (4./všichni Angl.). Kapitán: José María Olazábal.

USA: Keegan Bradley (14.), Jason Dufner (9.), Jim Furyk (23.), Dustin Johnson (13,), Zach Johnson (17.), Matt Kuchar (15.), Phil Mickelson (16.), Webb Simpson (8.), Brandt Snedeker (10.), Steve Stricker (12.), Bubba Watson (7.), Tiger Woods (2.). Kapitán: Davis Love III.

 

Právě se děje

Další zprávy