Kvůli tomu pak měl po štafetách v Kansasu pozitivní dopingový test na zakázaný steroid, za který mu vzhledem k předchozímu provinění hrozí doživotní zákaz činnosti.
Graham v rozhovoru pro americký list Washington Post přiblížil postup, jakým nejmenovaná osoba údajně dostala jednoho z držitelů světového rekordu na stovce do léčky. Jednalo se totiž o maséra, který byl nejdříve z Grahamova týmu propuštěn a pak zase znovu přijat.
Ten prý před osudným závodem vmasíroval Gatlinovi krém obsahující testosteron. "Víme, kdo je ta osoba, která to provedla. Doufáme, že bude mít tu kuráž, aby vystoupila a přiznala, co udělala," prohlásil Graham, mezi jehož svěřence patřil i za doping potrestaný Tim Montgomery.
Světová antidopingová agentura (WADA) důrazně požaduje pro mistra světa a olympijského vítěze doživotní trest, pokud se jeho vina prokáže. Tento postoj ostatně už dříve zaujala také mezinárodní atletická federace IAAF.
Lze testosteron vmasírovat?
Možnost vmasírování hormonu testosteron do svalu je podle odborníků hodně nepravděpodobná.
"Neslyšel jsem o tom. V literatuře existuje samozřejmě kromě nitrožilní aplikace, také aplikace orální, gelová a z náplastí na citlivých místech jako například v podpaží," říká Jan Nekola, ředitel Antidopingového výboru České republiky.
Nejčastěji sportovci užívají aplikaci nitrožilní pomocí stříkačky, protože je nejúčinnější. "Při orálním podání se velká část hormonu ztratí v zažívacím traktu, přechází do krve a do žaludku a do svalu se ho dostane poměrně malá část," vysvětluje Jan Nekola.
Vmasírovat testosteron do svalu za účelem regenerace považuje Nekola za "právnickou kličku" a nesmysl.
"Není jasné zda je to možné či nikoliv, ale dokazování pravdivosti či nepravdivosti tvrzení vnese do vyšetřování prvek nejistoty," dodává.