Funkcionář IAAF Davies se údajně snažil tajit ruský doping

ČTK ČTK
22. 12. 2015 15:59
Deník Le Monde zveřejnil v pondělí dva roky starý e-mail vysokého funkcionáře IAAF Nicka Daviese, v němž psal o mediální strategii týkající se dopujících ruských atletů před mistrovstvím světa v Moskvě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Paříž - Mezinárodní atletická federace IAAF se musí bránit dalšímu podezření, že se snažila tajit pozitivní dopingové testy ruských sportovců. Deník Le Monde zveřejnil v pondělí dva roky starý e-mail vysokého funkcionáře IAAF Nicka Daviese, v němž psal o mediální strategii týkající se dopujících ruských atletů před mistrovstvím světa v Moskvě.

Davies, dřívější ředitel komunikace a zástupce generálního sekretáře IAAF a nynější ředitel kanceláře předsedy Sebastiana Coea, poslal kontroverzní mail 19. července 2013 Papovi Massatovi Diackovi. Syn tehdejšího šéfa IAAF Laminea Diacka pracoval pro federaci jako mediální a marketingový konzultant.

"Musím si sednout s antidopingovým oddělením a zjistit, jaké přesně 'kostlivce' týkající se ruského dopingu ve skříni máme. Myslím, že čas odhalit některé atlety byl už dřív a nyní musíme být chytří," napsal Davies podle Le Monde tři týdny před startem mistrovství světa v Moskvě.

"Tihle atleti samozřejmě NESMĚJÍ být součástí ruského týmu pro světový šampionát... Pokud ti provinilí nebudou soutěžit, můžeme s jejich odhalením počkat až po akci. Nebo oznámíme jednoho či dva, ale ZÁROVEŇ s atlety z jiných zemí," navrhoval Davies. Když se nyní dostala dva roky stará e-mailová komunikace na veřejnost, vzdal se dnes dočasně funkce, aby etická komise mohla celou záležitost vyšetřit.

Zveřejnění e-mailu přišlo několik týdnů poté, co se Papa Massata Diack ocitl mezi funkcionáři IAAF podezřelými z utajování dopingových prohřešků. Jeho otce kvůli obvinění, že bral za zakrývání pozitivních testů ruských sportovců peníze, vyšetřuje policie.

Vyšetřováni jsou i Diackovi

Diack starší byl původně obviněn z "pasivní korupce" kvůli podezření, že přijal zhruba milion eur za to, že bude krýt dopingové případy ruských atletů. Agentura AP dnes oznámila, že bývalý šéf světové atletiky byl nově obviněn z mnohem vážnější "aktivní korupce", protože údajně podplatil bývalého šéfa antidopingové komise IAAF Gabriela Dolea, aby pozdržel zveřejnění informace o dopingu ruských sportovců. Dvaaosmdesátiletý Diack je vyšetřován na svobodě, ale nesmí opustit Francii.

Rusko bylo v listopadu vyřazeno do odvolání z mezinárodních soutěží, poté co nezávislá komise Světové antidopingové agentury našla důkazy o systematickém dopingu a utajování pozitivních nálezů.

Davis obvinění popírá

Davies v tiskovém prohlášení popřel, že by se dopustil něčeho nesprávného. "Jednou z mých povinností coby ředitele komunikace bylo starat se o dobrou pověst IAAF. Na základě tohoto mailu nebyl proveden žádný plán. Žádná mediální strategie navíc nemůže narušit provádění antidopingového procesu," uvedl Davies.

V e-mailu zároveň podle Le Monde Davies navrhuje, aby sportovní agentura CSM, kterou vedl současný prezident IAAF Coe, pomohla federaci v neoficiální mediální kampani. IAAF prý mohla využít Coeův politický vliv k minimalizování škod ve veřejném mínění, jež mohla případná dopingová odhalení přinést.

Davies i v tomto případě odmítl pochybení. "S CSM jsem o tomhle nápadu nediskutoval a nikdy nebyla mezi CSM a IAAF žádná dohoda o nějaké mediální kampani," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy