Francie po výhře nad Norskem slaví šesté zlato z házenkářského MS

29. 1. 2017 19:07
Výběr země galského kohouta slaví šesté zlato z házenkářského mistrovství světa. Ve finále na domácí půdě porazili Norsko 33:26.
Nikola Karabatic ve finále MS v házené
Nikola Karabatic ve finále MS v házené | Foto: Reuters

Paříž - Házenkáři Francie obhájili titul mistrů světa. Ve finále šampionátu na domácí půdě potvrdili roli favorita a překvapení turnaje Norsko dnes v Paříži porazili hlavně zásluhou povedeného úvodu druhého poločasu jednoznačně 33:26. Výběr země galského kohouta šestým světovým zlatem potvrdil pozici nejúspěšnějšího týmu historie MS.

Francie ovládla čtvrtý z posledních pěti světových šampionátů a navázala na triumfy z let 1995, 2001, 2009, 2011 a 2015. Zároveň si spravila chuť po loňském roce, kdy na mistrovství Evropy nepostoupila do bojů o medaile a na olympijských hrách v Riu de Janeiro prohrála ve finále.

Norové navzdory finálové porážce dosáhli na nejlepší výsledek z mistrovství světa v historii. Jejich dosavadním maximem bylo šesté místo z roku 1958. Do premiérového finále ale vstoupili velmi nebojácně a po většinu první půle si udržovali mírný náskok, který v jednu chvíli vzrostl na tři branky.

Francouzským trenérům pak ale dokonale vyšlo střídání v brance. Místo veterána Omeyera, jenž mohl později jako první hráč historie slavit páté zlato, přišel mezi tyče Gerard a domácí výběr ještě do pauzy otočil skóre na 18:17.

Po změně stran už Francie excelovala. V 37. minutě zvýšil Porte na 23:18, a i když pak ještě Norové dokázali zkorigovat na rozdíl tří branek, další gólová série domácích už finálový zápas definitivně rozhodla.

Beznadějně vyprodaná pařížská aréna tak mohla už deset minut před koncem spustit sborový zpěv francouzské hymny na oslavu obhajoby titulu. Šesti trefami k tomu přispěl nejlepší střelec finále Nikola Karabatic.

Tým galského kohouta dokonale využil domácí prostředí ke světovému zlatu stejně jako v roce 2001 a navíc prošel turnajem jen se samými výhrami. V roce 1967 se to povedlo i Československu. Český výběr se na letošní šampionát neprobojoval.

Mistrovství světa házenkářů v Paříži:

Finále:

Francie - Norsko 33:26 (18:17)

Nejvíce branek: N. Karabatic 6, Mahe 5/3, Guigou 5/2, Porte 5 - Tonnesen 5, Myrhol, Björnsen, Hansen všichni 4. Rozhodčí: Gjeding, Hansen (oba Dán.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 0. Vyloučení: 1:2. Diváci: 15.609.