Bez Kvitové, ale s úsměvem. Češky začaly přípravu na Němky

Prohlédněte si fotky z úvodního tréninku českého fedcpového týmu před finále s Německem
Češky jsou dobře nalazeny. Atmosféru finále už velmi dobře znají, vždyť Fed Cup v letech 2011 a 2012 vyhrály. Zvlášť příjemné vzpomínky se vybavovaly předloňské hrdince Lucii Šafářové. "Jsou to krásné pocity a emoce se sem vrátit," potvrdila.
To Karolína Plíšková, která zažívá životní sezonu, je ve 22 letech fedcupovou novickou.
"Bude tady neskutečná atmosféra. Bylo by super si zahrát doma a ještě k tomu ve finále, ale asi nějaká nervozita tam bude taky, tak uvidíme, jak to dopadne," nemyslí příliš dopředu Plíšková.
Hráčky si pochvalovaly rychlejší povrch, na kterém v roce 2012 ve finále porazily Srbsko a stejně jako muži v Davisově poháru na něm ještě neprohrály. "Je dobrý, středně rychlý a ideálně bere levácké rotace, což jsme chtěly. Důležitý je na tomhle povrchu servis a první dva údery, na to je potřeba se soustředit," řekla Šafářová.
Foto: Zlata Vostrá
Zlata Vostrá
3. 11. 2014 20:34
Prohlédněte si fotky z úvodního tréninku českého fedcpového týmu před finále s Německem.

Rozhovor s Lucií Šafářovou po prvním tréninku si přečtěte ZDE.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy