FOTO Vettel skákal do vzduchu, Alonso by se nejradši neviděl

FOTO Vettel skákal do vzduchu, Alonso by se nejradši neviděl
Němec Sebastian Vettel svým tradičním gestem oslavuje triumf ve Velké ceně Japonska.
Vettel si na stupních vítězů ťuká s Felipem Massou z Ferrari, který skončil druhý.
Třetí místo k nadšení domácích diváků obsadil Kamui Kobajaši.
Vettel příjímá gratulace od šéfmechanika Red Bullu.
Foto: Reuters
Reuters Sport Reuters, Sport
7. 10. 2012 11:45
Podívejte se na fotogalerii z nedělní Velké ceny Japonsku na okruhu v Suzuce.

Suzuka - Podívejte se na fotogalerii z nedělní Velké ceny Japonska na okruhu v Suzuce.

Podruhé v řadě a potřetí v sezoně triumfoval Němec Sebastian Vettel, který snížil náskok na vedoucího muže průběžného pořadí Fernanda Alonsa na pouhé čtyři body.

Alonso totiž po kontaktu s Kimim Räikkönenem skončil hned po startovní rovince a pět závodů do konce šampionátu prakticky ztratil slušný náskok, který si budoval celou sezonu.

Na druhém místě dojel Španělův týmový kolega z Ferrari Brazilec Felipe Massa, který se dostal na stupně vítězů poprvé po dvou letech. Naposledy to bylo na VC Koreje v roce 2010.

Třetí dojel domácí miláček Kamui Kobajaši, který obsadil svůj vůbec první medailový post ve formuli jedna v kariéře.

V cíli se mohli radovat i pátý Brit Lewis Hamilton a šestý Fin Kimi Räikkönen, kteří se posunuli v průběžném pořadí na čtvrté, resp. třetí místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy