FOTO Kličko, Pelé i Arnie. Kteří sportovci dělají politiku?

Prohlédněte si fotogalerii nejslavnějších sportovců, kteří si vyzkoušeli roli politiků.
Je to jedenáct let, co Vitalij Kličko v krvavé bitvě s Lennoxem Lewisem přišel málem o levé oko. Od té doby ale v profesionálním ringu neprohrál, šest let v kuse vládl těžké váze spolu s bratrem Vladimirem.
Nejdříve získal několik vyznamenání v Německu, poté se začal angažovat na Ukrajině v politice, po loňských parlamentních volbách, kde skončil se svojí stranou UDAR třetí se o něm začalo velmi nahlas mluvit coby o žhavém kandidátovi na prezidenta. Během současných nepokojů v Kyjevě je velmi aktivní a pokud by byly volby předčasné i ty klasické - v lednu 2015 - má aktuálně velké šance vyhrát.
Není ale jediným ostrým hochem mezi politiky. Ty nejvyšší ambice má i filipínská hvězda Manny Pacquiao. Ten už je stejně jako jeho manželka Jinkee doma členem národního kongresu. Stejně jako u Klička se o něm mluví i v souvislosti s prezidentskými ambicemi. Pokud by se tak stalo, byl Pacquiao hlavou státu dvanácté nejlidnatější země světa.
Aktuální to ale není. Pětatřicetiletý Pacquiao je totiž stále aktivní a zdá se, že na rozdíl od o sedm let staršího Vitalije Klička ještě končit nehodlá. Stále je totiž reálný i jeho superšlágr s Američanem Floydem Mayweatherem.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
28. 1. 2014 13:19
Prohlédněte si fotogalerii nejslavnějších sportovců, kteří si vyzkoušeli roli politiků.

Jeden z nejlepších boxerů těžké váhy historie Vitalij Kličko zažívá na Ukrajině krušné časy. V jeho zemi to vře, lidé se bouří proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi, dvoumetrový obr se pak coby lídr opozice nebojí vyjít do ulic válečné zóny v Kyjevě.

Jenže dvaačtyřicetiletý bijec přezdívaný v ringu "Dr. Ocelová pěst" není jediným bývalým sportovcem, který se v politice pohybuje a který to možná dotáhne až na prezidenta. V následující galerii si můžete prohlédnout další, v některých případech ještě navíc stále muže, jejichž sportovní kariéry ještě neskončily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy