Komentář: Perfektní šampionát s hořkou příchutí. Češi mají závazek a snad i motivaci

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 12. 2018 6:09
Domácí florbalové šampionáty v letech 2008 a 2018 skončily pro český tým stejně: nevděčným čtvrtým místem. A jestliže MS před deseti lety nastartovalo sportovní veřejnost u nás, letošní krach v boji o medaile musí probudit hráče. Světová špička není blíže.
Čeští florbalisté prodloužili čekání na medaili, ale organizačně bylo MS perfektní.
Čeští florbalisté prodloužili čekání na medaili, ale organizačně bylo MS perfektní. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Stejný scénář jako před dvěma lety v Rize, stejný jako v roce 2008 v Praze. V semifinále porážka s Finy a potom marný boj o bronz proti Švýcarům. Čeští florbalisté čtvrtou medaili do sbírky nepřidali, opět skončili čtvrtí. Nemá cenu si nic nalhávat, jde o zklamání, neúspěch.

Start domácího MS provázela velká očekávání, Češi po 14 letech snili o postupu do finále. Do turnaje však vstoupili nervózně a po prohře s Lotyši to vypadalo na tragédii. Zápas o první místo ve skupině se Švýcary a hladké čtvrtfinále zase naplnily hlavy hráčů sebevědomím.

Anebo ne? V určujícím semifinále s osudovým soupeřem z Finska se totiž jakákoli drzost, kreativita a nápady z české hry vytratily. V zápase, na který se chystali dva roky, podali Češi mdlý, zakřiknutý a příliš opatrný výkon. S tímhle se pro finále nechodí, tohle bude mrzet ještě dlouho.

"Čekání na zázrak." Útočník Jiří Curney to popsal přesně. Aktivitu v napadání rozjeli Češi pořádně za stavu 0:3, což nakonec nestačilo. Chladní Finové s jistotou sobě vlastní utkání kontrolovali a nedopustili potíže. Trestali české chyby, zatímco soupeř ve hře dopředu nezlobil.

Šťáva a momenty překvapení chyběly také v duelu o bronz. Švýcarsko sice nezopakovalo hrdinský výkon ze semifinále proti Švédům, jenže nechalo si dát jen dva góly. To proti neproduktivním Čechům stačilo.

Finské vedení českého týmu v čele s uznávaným Petrim Kettunenem vtlouklo hráčům výbornou fyzičku, agresivitu a odhodlání "odjezdit" zápasy na sto procent. "Ale na střelbu jsme zapomněli," poznamenal Curney a dodal, že je to podobné v celém českém sportu.

Je to tak. Kolikrát slyšíme hokejisty nebo fotbalisty, že utkání odmakali, ale chyběly góly? Přinejmenším často. Zase se ukázalo, že Finové a Švédové převyšují český tým v rychlosti rozhodování, proměňování příležitostí i šikovnosti na míčku. Jejich extratřída je pořád daleko.

Florbal se rozšiřuje. Švédové se do toho zase obují

Se Švýcary dokážou hrát Češi vyrovnaná utkání, ale dále platí, že ta důležitější zvládají florbalisté helvétského kříže častěji. Do semifinále MS se nepřekvapivě dostala stejná čtyřka jako na osmi z devíti posledních turnajů. Ale odsuzovat kvůli tomu florbal je scestné.

Norové chtějí držet krok, Lotyši po šesti letech znovu porazili Čechy, přibližují se Němci a také mimo MS se florbalová rodina stále rozrůstá. Šampionáty se hrají od roku 1996, florbal je zkrátka ve fázi dominance dvou, chcete-li čtyř zemí. A možná bude ještě dlouho, jen ne věčně.

Na druhou stranu je třeba přemýšlet o tom, že se stále zlepšují také Finové a Švédové, svou konkurencí navzájem. Tři korunky braly podruhé v řadě jen stříbro a s tím se nespokojí. Pořádně se teď obují do práce.

A měli by i Češi, ať už s trenérem Kettunenem, nebo bez něj. Mají totiž co splácet fanouškům a organizátorům MS, tedy Českému florbalu. Šampionát zlomil všechny tři divácké rekordy, které si vytyčil. Rekord prvního dne MS, celkové maximum i rekord jednoho zápasu.

Práce florbalového svazu? Velký závazek pro hráče

Akce byla zorganizovaná perfektně, od zázemí v O2 aréně přes nápad s návštěvou školáků na dopoledních, méně atraktivních zápasech nebo propagaci florbalu až po celkový kladný dojem.

I kdybychom pominuli pražský šampionát, Český florbal pracuje pro své sportovce neúnavně. Florbal má místo v televizním vysílání, zvedá se návštěvnost ligových soutěží (nejen Superfinále) a z klubů se pomalu stávají profesionální organizace.

To všechno musí pro florbalisty znamenat obrovský závazek. Pokud se ozývají hlasy, že si česká reprezentace tak velký zájem a podporu ani nezaslouží, čtvrtým místem na turnaji tato tvrzení o nafouknuté bublině nevyvrátila. Češi musí přidat, zlepšit přístup, něco více obětovat.

Zažili srovnání s těmi nejlepšími a znovu na ně neměli. Češi porazili Finy a Švédy naposledy na jaře 2014, což vypovídá o všem. Zjištění z MS není jiné, snad přinese tento střet hráčům novou motivaci. A co se týče druhé roviny, Česko potvrdilo, že je florbalovou zemí.

Od Českého florbalu je to hozená rukavice pro ostatní sporty u nás. "Tělocviková hra" dokázala opakovaně plnit největší českou arénu a škarohlídům předvedla, že je dávno něčím mnohem větším.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy