Komentář: Perfektní šampionát s hořkou příchutí. Češi mají závazek a snad i motivaci

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 12. 2018 6:09
Domácí florbalové šampionáty v letech 2008 a 2018 skončily pro český tým stejně: nevděčným čtvrtým místem. A jestliže MS před deseti lety nastartovalo sportovní veřejnost u nás, letošní krach v boji o medaile musí probudit hráče. Světová špička není blíže.
Čeští florbalisté prodloužili čekání na medaili, ale organizačně bylo MS perfektní.
Čeští florbalisté prodloužili čekání na medaili, ale organizačně bylo MS perfektní. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Stejný scénář jako před dvěma lety v Rize, stejný jako v roce 2008 v Praze. V semifinále porážka s Finy a potom marný boj o bronz proti Švýcarům. Čeští florbalisté čtvrtou medaili do sbírky nepřidali, opět skončili čtvrtí. Nemá cenu si nic nalhávat, jde o zklamání, neúspěch.

Start domácího MS provázela velká očekávání, Češi po 14 letech snili o postupu do finále. Do turnaje však vstoupili nervózně a po prohře s Lotyši to vypadalo na tragédii. Zápas o první místo ve skupině se Švýcary a hladké čtvrtfinále zase naplnily hlavy hráčů sebevědomím.

Anebo ne? V určujícím semifinále s osudovým soupeřem z Finska se totiž jakákoli drzost, kreativita a nápady z české hry vytratily. V zápase, na který se chystali dva roky, podali Češi mdlý, zakřiknutý a příliš opatrný výkon. S tímhle se pro finále nechodí, tohle bude mrzet ještě dlouho.

"Čekání na zázrak." Útočník Jiří Curney to popsal přesně. Aktivitu v napadání rozjeli Češi pořádně za stavu 0:3, což nakonec nestačilo. Chladní Finové s jistotou sobě vlastní utkání kontrolovali a nedopustili potíže. Trestali české chyby, zatímco soupeř ve hře dopředu nezlobil.

Šťáva a momenty překvapení chyběly také v duelu o bronz. Švýcarsko sice nezopakovalo hrdinský výkon ze semifinále proti Švédům, jenže nechalo si dát jen dva góly. To proti neproduktivním Čechům stačilo.

Finské vedení českého týmu v čele s uznávaným Petrim Kettunenem vtlouklo hráčům výbornou fyzičku, agresivitu a odhodlání "odjezdit" zápasy na sto procent. "Ale na střelbu jsme zapomněli," poznamenal Curney a dodal, že je to podobné v celém českém sportu.

Je to tak. Kolikrát slyšíme hokejisty nebo fotbalisty, že utkání odmakali, ale chyběly góly? Přinejmenším často. Zase se ukázalo, že Finové a Švédové převyšují český tým v rychlosti rozhodování, proměňování příležitostí i šikovnosti na míčku. Jejich extratřída je pořád daleko.

Florbal se rozšiřuje. Švédové se do toho zase obují

Se Švýcary dokážou hrát Češi vyrovnaná utkání, ale dále platí, že ta důležitější zvládají florbalisté helvétského kříže častěji. Do semifinále MS se nepřekvapivě dostala stejná čtyřka jako na osmi z devíti posledních turnajů. Ale odsuzovat kvůli tomu florbal je scestné.

Norové chtějí držet krok, Lotyši po šesti letech znovu porazili Čechy, přibližují se Němci a také mimo MS se florbalová rodina stále rozrůstá. Šampionáty se hrají od roku 1996, florbal je zkrátka ve fázi dominance dvou, chcete-li čtyř zemí. A možná bude ještě dlouho, jen ne věčně.

Na druhou stranu je třeba přemýšlet o tom, že se stále zlepšují také Finové a Švédové, svou konkurencí navzájem. Tři korunky braly podruhé v řadě jen stříbro a s tím se nespokojí. Pořádně se teď obují do práce.

A měli by i Češi, ať už s trenérem Kettunenem, nebo bez něj. Mají totiž co splácet fanouškům a organizátorům MS, tedy Českému florbalu. Šampionát zlomil všechny tři divácké rekordy, které si vytyčil. Rekord prvního dne MS, celkové maximum i rekord jednoho zápasu.

Práce florbalového svazu? Velký závazek pro hráče

Akce byla zorganizovaná perfektně, od zázemí v O2 aréně přes nápad s návštěvou školáků na dopoledních, méně atraktivních zápasech nebo propagaci florbalu až po celkový kladný dojem.

I kdybychom pominuli pražský šampionát, Český florbal pracuje pro své sportovce neúnavně. Florbal má místo v televizním vysílání, zvedá se návštěvnost ligových soutěží (nejen Superfinále) a z klubů se pomalu stávají profesionální organizace.

To všechno musí pro florbalisty znamenat obrovský závazek. Pokud se ozývají hlasy, že si česká reprezentace tak velký zájem a podporu ani nezaslouží, čtvrtým místem na turnaji tato tvrzení o nafouknuté bublině nevyvrátila. Češi musí přidat, zlepšit přístup, něco více obětovat.

Zažili srovnání s těmi nejlepšími a znovu na ně neměli. Češi porazili Finy a Švédy naposledy na jaře 2014, což vypovídá o všem. Zjištění z MS není jiné, snad přinese tento střet hráčům novou motivaci. A co se týče druhé roviny, Česko potvrdilo, že je florbalovou zemí.

Od Českého florbalu je to hozená rukavice pro ostatní sporty u nás. "Tělocviková hra" dokázala opakovaně plnit největší českou arénu a škarohlídům předvedla, že je dávno něčím mnohem větším.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy