Fešáci na dvorci: Andy Roddick

SportPlus
23. 6. 2005 17:35

Charisma, typická americká dravost, vynikající servis. Takový je Roddick ve zkratce. Stačilo mu pár měsíců na to, aby pořádně zatřepal tenisovým světem. Do bílého cirkusu vtrhl před pouhými pěti lety, ale moc dlouho se nerozpakoval a dral se nahoru. Na nějaké otálení na konci první stovky ostatně divoch Andy není stavěný.

Už o rok později vyhrál tři turnaje. To se dosud žádnému americkému teenagerovi v historii nepovedlo, nebylo proto divu, že se v USA rozpoutala Andymánie. O rok později přidal Roddick další dvě trofeje a razantně vkráčel do první světové desítky. Paráda!

Druhý nejmladší vladař

Ale to rozhodně nebyl konec jeho spanilé jízdy. Rok 2003 patřil Andymu bezezbytku, sezónu ukončil jako světová jednička. V jednadvaceti letech a dvou měsících se tak stal druhým nejmladším vladařem tenisové historie.

Před ním se na trůn dostal dříve pouze Lleyton Hewitt, kterému bylo 20 let a osm měsíců. Andy se ale mohl radovat z jiného primátu: skok z desátého místa na první se před ním nikomu nepovedl.

Bilance roku 2003 tím ovšem zdaleka nekončí. Roddick zvítězil na šesti turnajích, jen dvakrát ve finálovém klání zaváhal. Celkem vyhrál 72 utkání a byl jediným hráčem, který v této sezóně prošel minimálně do semifinále na třech grandslamových turnajích.

A zlatý hřeb sezóny? Výhra na domácím grandslamu US Open. A na konci roku mohl potěšeně pročítat i výpisy z bankovního konta. Přibyly mu na něj více než 3 milióny dolarů...

Nezastavil se ani loni. Vyhrál čtyři turnaje ATP, na dalších čtyřech byl ve finále. Navíc poprvé okusil finálovou atmosféru v chrámu tenisu Wimbledonu, na Turnaji mistrů se probil do semifinále. Za sezónu nasázel 1017 es, což byl jasný rekord okruhu. Na žebříčku skončil na druhém místě. Letos má Andy na kontě zatím tři vítězné turnaje, ve světovém pořadí klesl o tři příčky.

Andrew Stephen Roddick, kterému protihráči na okruhu přezdívají A-Rod, je hvězdou nejen na dvorcích. Magazín People ho před dvěma lety zvolil nejvíc sexy sportovcem, účinkuje i v nejrůznějších televizních pořadech. Loni před Wimbledonem se například objevil v britské obdobě pořadu "Nejslabší, máte padáka!". Ve volných chvílích si poslechne dobrou muziku nebo povedený "biják". Oblíbeným filmem je Útěk z věznice Shawshank.

Příští díl: LLEYTON HEWITT