Ondřej Roubínek
11. 4. 2008 19:55
Gambrinus Brno - Basket Bourges 90:81 po prodloužení
Radost domácích fanoušků z postupu jejich týmu do finále byla veliká.
Radost domácích fanoušků z postupu jejich týmu do finále byla veliká. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Basketbalistky Gambrinusu Brno mohou dál snít o zisku euroligového titulu. V pátečním semifinále Final Four předvedly proti Bourges fantastický obrat a v prodloužení vybojovaly postup do finále!

V elektrizující atmosféře do téměř posledního místečka zaplněné haly mohla otevřít skóre domácí Tamika Whitemorová, ale ani jeden trestný hod neproměnila. Bodový účet tak načala až ve druhé minutě Zuzana Žirková, která se ale trefila hned za tři body.

Brňanky využily ztráty soupeřek a Whitemoreová zvýšila na 7:3, jenže domácí obrana vzápětí zapomněla na Kiretaovou, která po faulu Kulichové proměnila obě šestky.

Basketbalistky Gambrinusu pak nedokázaly několikrát doskočit nepřesné střely Francouzek, a Dumercová se Snellovu dvěma trojkami otočily skóre na 11:7.

Domácí hráčky pak úplně selhaly v útoku, navíc několikrát darovaly míč soupeřkám a Bourges se dostalo díky patnáctibodové šňůře do vedení až o třináct bodů.

Smůlu protrhla až chvíli před koncem čtvrtiny Kulichová, která se prosadila střelou přes hlavu, jenže Dumercová dokázala odpovědět v samém závěru první části trojkou, a hostující celek vedl 27:13.

Stíhací jízdu zastavila trojka se sirénou

Stejná hráčka navíc na začátku druhé čtvrtiny téměř bez obrany přidala další úspěšný tříbodový pokus a Bourges vedlo už o 17 bodů.

Po sérii nepřesností se podařilo domácím stáhnout díky drzosti Žirkové hrozivý náskok francouzského týmu na devět bodů 25:34. Po průnicích Maigaové a úspěšných šestkách Whitemorové už byla ztráta Brna jen sedmibodová.

Erupci nadšení domácích fanoušků po trojce Veselé dvě minuty před koncem druhé čtvrtiny vzápětí zchladila stejnou mincí Melainová, ale Gambrinus byl zpět ve hře. Navíc střídající Béresová ještě snížila náskok hostů a hala bouřila.

Jenže Brňanky nedokázaly ubránit poslední akci Bourges a Belinda Snellová se sirénou proměnila trojku. První poločas tak vyhrál francouzský tým 42:34.

Snellová drtila Brno trojkami

Domácí basketbalistky nedokázaly využít několika zaváhání Francouzek v úvodu třetí čtvrtiny, neproměnily dobré střelecké příležitosti a po trojce Snellové znovu prohrávaly o 13 bodů. Navíc Petra Kulichová se dopustila své čtvrté osobní chyby.

Kapitánka Brna Hana Machová v závěru svůj tým doslova dotlačila do prodloužení.
Kapitánka Brna Hana Machová v závěru svůj tým doslova dotlačila do prodloužení. | Foto: Ondřej Besperát

Nadechnutí domácích po úspěších Veselé a Žirkové znovu utlumila trojkou australská mistryně světa Snellová, ale Zuzana Žirková zamířila z tříbodové hranice také přesně a rázem to bylo o šest bodů.

Jenže Snellová vzápětí svou pátou trojkou znovu navýšila náskok Bourges. Šance Gambrinusu držela Žirková, která snížila minutu před koncem třetí čtvrtiny na 50:59, ale pak ztratila v dalším protiútoku míč a hostující hráčky vedly opět o 11 bodů.

V úvodu závěrečné části se Brňanky dlouho nemohly prosadit, pak ale zamířila z rychlého protiútoku přesně Veselá a fanoušky další trojkou zvedla ze sedadel Zuzana Žirková - 57:63.

Slovenská reprezentantka přidala další body z odvážného průniku a přišly chvíle Evy Vítečková, která naskočila do druhého poločasu. Košem a trojkou snížila pět minut před koncem na rozdíl jediného bodu a vyprodaná brněnská hala byla najednou v euforii.

Vítečková s Machovou vybojovaly prodloužení

Tu trochu mírnila chladnokrevně proměněným trojkovým pokusem Celine Dumercová a posléze i Snellová, ale Vítečková čtyřmi body dokázala kontrovat.

Naděje domácích zmrazila svou sedmou trojkou Snellová, následně zvýšila jedním proměněným trestným hodem na 75:70 Dumercová, ale Vítečková další trojkou vykřesala naději a 18 vteřin před koncem Machová po chybě soupeřek vyrovnala.

Brněnská kapitánka pak prokázala pevné nervy. Pět vteřin do konce dokázala odpovědět na dvě šestky Kiretové a poslala zápas do prodloužení!

V tom Žirková s Machovou dostaly domácí do vedení, po fantastické přihrávce Machové Kulichová zvyšovala tři minuty před koncem už na 82:77 pro Gambrinus.

Francouzky ještě zabojovaly, ale Brňanky dohrály konec zápasu bravurně, triumf ještě podtrhla trojka Jany Veselé v poslední vteřině. Domácí hráčky tak po vítězství 90:81 mohly slavit postup do finále, kde se v neděli utkají s moskevským Spartakem.

Výsledek - semifinále:
Gambrinus Brno - Basket Bourges 90:81 po prodloužení (13:27, 34:42, 50:61 - 77:77)