Spartak je ve finále, ruský souboj rozhodla Australanka

Ondřej Roubínek
11. 4. 2008 16:31
Final Four: Jekatěrinburg - Spartak Moskva 68:78

Brno - Z ruského souboje v semifinále Final Four Evropské ligy basketbalistek vyšel v Brně lépe moskevský Spartak a po vítězství 78:68 nad Jekatěrinburgem slaví postup do finále.

Střet dvou ruských gigantů začal ve zpola zaplněné, ale už hlučné sportovní hale na Vodové hodně svižně. Karpuninová zvyšovala ve druhé minutě trojkou na 7:4 pro Spartak Moskva a obrany obou celků příliš nestíhaly.

Spartaku se nepodařilo odskočit na větší než šestibodový rozdíl a v závěru čtvrtiny se naopak dostal po úspěšném tříbodovém pokusu Ambrosimové do vedení 21:20 Jekatěrinburg.

Basketbal  ilustrační foto.
Basketbal ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Final Four začíná. Brňanky doma myslí na evropský trůn

&nbsp

Ve druhé části ale začala v moskevském dresu řádit možná největší hvězda brněnského Final Four Australanka Lauren Jacksonová. Ta nejdříve zastavila nástup soupeřek a trojkou vyrovnala na 27:27, pak prakticky sama zlikvidovala další náskok Jekatěrinburgu a otočila skóre.

Australskou mistryni světa, která dala za druhou čtvrtinu 14 bodů z 19 v prvním poločase, podpořila trojkou i Karpuninová a Moskvanky šly do šaten se čtyřbodovým vedením - 45:41.

Australanka Lauren Jackson dokázala nastřílet Jekatěrinburgu 35 bodů.
Australanka Lauren Jackson dokázala nastřílet Jekatěrinburgu 35 bodů. | Foto: Ondřej Besperát

Jacksonová zářila

Na začátku třetí čtvrtiny Spartaku odešla střelba z dálky a soupeřky se znovu dostaly do hry.

Jenže Jacksonová zaúřadovala několika doskoky a po její třetí úspěšné trojce měl navrch znovu Spartak, jenž šel do závěrečné části za stavu 62:58.

A vstup do čtvrté čtvrtiny Jekatěrinburgu vůbec nevyšel. Téměř tři minuty nedal ani bod a po tříbodové střele Američanky Taurasiové prohrával už jedenáctibodovým rozdílem.

Rozhodnuto ovšem ještě nebylo. Moskvanky několikrát nedokázaly přesně zakončit a daly soupeřkám šanci snížit, ale Jekatěrinburg při pokusech za tři body neuspěl a bude se muset smířit s bojem o bronz.

Postup Spartaku potvrdila několika výbornými obrannými zákroky hvězda zápasu Lauren Jacksonová, která zaznamenala celkem 35 bodů.

O finálovém soupeři rozhodne druhé semifinále mezi domácím Gambrinusem Brno a francouzským Bourges, které začíná v 18:00.