Extrémní ultramaraton: 1000 mil bezmoci, deprese a nepohodlí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 7. 2015 15:33
V nejvýchodnější části Slovenska, u polsko-ukrajinského trojmezí, odstartuje v neděli pátý ročník extrémního ultramaratonu Isoma 1000 mil.
I takhle to vypadá při závodu na 1000 mil
I takhle to vypadá při závodu na 1000 mil | Foto: ISOMA 1000 Miles Adventure

Praha - V nejvýchodnější části Slovenska, u polsko-ukrajinského trojmezí, odstartuje v neděli pátý ročník extrémního ultramaratonu Isoma 1000 mil. Cíl je na západě Čech ve Skalné u Chebu. V sudých letech jsou start a cíl na opačných stranách. Dosud se tohoto závodu zúčastnili hlavně bikeři, ale také chodci, běžci i koloběžkáři. Nikdy nechyběly ani ženy, letos jich bude šest.

"Je to nonstop závod vlastní silou bez zabezpečení. Přihlásit se může každý, kdo chce určenou trať zvládnout,“ usmívá se zakladatel a otec závodu Jan Kopka na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz

Jaká je filozofie této nevšední akce?
V dnešní době se pořadatelé různých závodů snaží nabídnout pohodlí, dobré zázemí a odpovídající služby. My nabízíme nepohodlí, nekomfort, bezmoc a deprese. S problémy se musí každý porvat na trase sám, uprostřed přírody. Kdo závod dokončí, může být hrdý na to, že patří do komunity 1000 mil. Do filozofie závodu nezapadají ani hmotné ceny, které neexistují. Nejsou tedy pro nikoho motorem ani motivací.

Můžete přiblížit výraz vlastní silou a bez zabezpečení?
S čím kdo přijde na start, tak to má a s tím musí na trase přežít. Předepsaný je pouze balíček poslední pomoci. Kdy závodníci jedou, kdy spí a co jedí, je jen na nich. Stávají se z nich vlastně bezdomovci bez ohledu na jejich sociální postavení v životě. Často musejí požádat o jídlo či pití místní lidi, většinou sedí špinaví na zemi v prachu a jsou za všechno vděčni. Podpůrné týmy i osoby jsou zakázány a tuto funkci přebírá vlastně soupeř. Ten je totiž uprostřed pusté přírody jediný, koho lze v případě nesnází požádat o pomoc.

Jak je trasa vyznačena a lze ji i opustit?
Její přesná délka je letos 1623 kilometrů s celkovým převýšením 40 tisíc metrů. Variantou je také poloviční vzdálenost, určená těm, kterým dojdou síly nebo dovolená. Na trase, která je přesně stanovena souřadnicemi GPS, jsou dva checkpointy s primitivním zázemím. Přístroj GPS je také základem kontroly účastníků. Závodník může trasu opustit, když si hledá jídlo, nocleh nebo spravuje kolo, ale musí ji projet ve všech stanovených bodech.

Kudy trať od startu do cíle vede?
Je velice rozmanitá, atraktivní, ale místy i drsná. Na Slovensku vede vnitrozemím, nádhernými scenériemi Nízkých Tater, Rudohořím, Velkou Fatrou a Bílými Karpatami. Vzhledem k velkému výskytu medvědů musejí závodníci absolvovat nemalou část trasy s rolničkou. Existuje tam dokonce i zákaz nočního pohybu a bivakování. V Čechách pak vede trasa přes Orlické hory, Krkonoše, Jizerské i Lužické hory a Českým Švýcarskem, tedy pohořími podél severních hranic. Projíždějí se i chráněné oblasti, národní parky i divoké hraniční stezky.

Kolik odvážlivců se letos závodu zúčastní?
Zpočátku byl limit sto, letos jsme ho zvýšili na 150 a startovní čísla byla během tří minut vyprodána. Kromě Čechů a Slováků se letos přihlásili také Poláci, Němci, Švýcaři, Britové a Španělé. Před dvěma lety jsme přivítali dokonce jednoho Australana.

A v jakém časovém rozmezí jednotliví účastníci dorazí do Skalné?
Nejrychlejší závodníci budou v cíli očekáváni po osmi dnech, nejpomalejší bikeři a pěší po třech týdnech. A rekordy? Jedna cyklistka přijela za 11 dnů, muž na koloběžce za 14 dnů a chodec za 18 dnů. První i poslední by však měli být hodnoceni stejně vysoko, protože uznání zaslouží všichni, kdo se postaví na start.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy