Baumrtová letí na univerziádu. Koronaviru se nebojí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 6. 2015 13:36
Na univerziádu do jihokorejského Kwangdžu se dnes vydala početná výprava českých sportovců, mezi nimiž nechyběla ani špičková plavkyně Simona Baumrtová
Simona Baumrtová
Simona Baumrtová | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na univerziádu do jihokorejského Kwangdžu se dnes vydala početná výprava českých sportovců, mezi nimiž nechyběla ani špičková plavkyně Simona Baumrtová, která bude startovat v závodech 100 a 200 metrů znak.

"Na univerziádě chci dobrými časy především poděkovat škole, která měla pochopení pro mé plavecké akce a při studiu mně vycházela vstříc,“ zdůraznila při rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co vás v prvním pololetí letošního roku nejvíc potěšilo?

Začátkem roku to bylo soustředění na Floridě, kde jsem s vysokou intenzitou naplavala téměř 140 kilometrů. Z výsledků si nejvíc cením nového českého rekordu na 200 metrů kraul a na závodech v norském Bergenu pak čas na 200 metrů znak, kterého dělí jen devět setin vteřiny od A-limitu na olympijské hry. Jsem pak velice spokojena, že se  mi v oboru fyzioterapie na Fakultě tělesné výchovy a sportu podařilo zvládnout závěrečné zkoušky.

Nepodařilo se vůbec něco podle vašich představ?

Bylo období, kdy jsem hodně času věnovala náročnému tréninku a moc se nevěnovala potřebné regeneraci. Je to cenná zkušenost, že za toto podcenění se platí. Koncem března na závodech v Dánsku mě pak přibrzdilo onemocnění, léčení antibiotiky, což se bohužel projevilo i v nevalných výsledcích.

S čím na univerziádu jedete ?

Kvalitními časy ve dvou závodech a dobrým umístěním chci poděkovat fakultě za její pochopení pro můj bohatý plavecký program. V mém studiu mně vedení školy vždy vycházelo vstříc a na všech mých vydařených vystoupeních se podílí nemalou měrou.

Nemáte obavy z koronaviru MERS, který si v Koreji vyžádal už přes třicet obětí?

Někomu se kvůli tomu do Koreje nechtělo, ale šéf výpravy Dvořák říká, že ohnisko nákazy je v Soulu, asi šedesát kilometrů od metropole a navíc nás uklidňuje sérií bezpečnostních opatření i preventivními akcemi pro posílení naší imunity.

Na olympiádě v Londýně jste v závodě na 100 metrů znak skončila desátá. Chcete najít také cestu do Ria?

Samozřejmě, vždyť olympiáda zůstala pro mě největším sportovním zážitkem. A myslím si, že čas devět setin od limitu k získání letenky bude z 99 procent stačit. Nicméně v mých silách je zaplavat lepší čas, než stanovuje limit, o což se brzy pokusím.

A stanovila jste si také svůj plavecký životní cíl?

Jsou to medaile z mistrovství světa i z olympijských her.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy