V Pákistánu Češi zdolávají nedobytnou horu. Musí se vyhnout děsivému množství lavin

V Pákistánu Češi zdolávají nedobytnou horu. Musí se vyhnout děsivému množství lavin
Čeští horolezci si naplánovali, že v létě 2020 dobudou nejvyšší dostupnou dosud nezlezenou horu světa, karákóramskou Muču Kiš, která se tyčí do výše 7453 metrů.
Výstup ke slunci v ledových plotnách na údajně nejkrutější horu světa - Miňa Konku.
Jižnějším údolím Muchulchar (Mučukar) je sice krutý přístup, ale tudy by mohl vést výstup na vrchol Muču Kiš docela dobře. "Ta cesta, kterou jsme si pro ten letošní pokus o výstup zvolili, vypadá velice zajímavě a z našeho pohledu snad lezitelně," říká vedoucí výpravy Pavel Kořínek.
Takto popisuje výstup sám vedoucí výpravy Pavel Kořínek: "Je tam čitelná jedna počáteční pasáž, kde si myslíme, že to půjde dvěma směry. Jedna bude přes takové hodně ukloněné sněhové plató, kde když ten sníh bude v pořádku a nebude hrozit, že na sebe strhneme lavinu, tak to bude jednoznačná volba."
Foto: Archiv expedice Muču Kiš
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
22. 8. 2020 15:05
Česká expedice se chystá dobýt nejvyšší dostupnou nezlezenou horu světa, Muču Kiš v Pákistánu. Podívejte se, kam se čeští horolezci chystají.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy