Právě to je ten pravý způsob, jak pomoci chránit životní prostředí v horských oblastech.
Oznámila to agentura UNEP (United Nations Environment Programme), Program OSN pro životní prostředí.
Pracovníci agentury rovněž budoucí pořadatele vybídli, aby lépe recyklovali olympijské objekty. Navrhli například Vancouveru, aby na ZOH 2010 použil bobovou dráhu v Calgary, která tam zbyla z her v roce 1988.
Pravda, je asi 670 km daleko.
"Navzdory některým hlasům, které namítaly, že letošní olympiáda se uskutečnila příliš daleko od hor, Itálie ukázala cestu směrem k hrám přátelským pro životní prostředí," oznámila sekce OSN.
Podle šéfa UNEP Klause Töpfera je ve městě jako Turín velká šance, že se objekty znovu využijí - zimní stadiony pro hokej či krasobruslení, domy olympijské vesnice pro bydlení.
"Během dvou týdnů olympiády to znamená značné dojíždění mezi městem a horami. Ovšem z dlouhodobého hlediska to má velmi pozitivní dopad na životní prostředí," nechal se slyšet Töpfer.
Pořadatelé přitom často umisťují sportoviště do malebné krajiny, neboť doufají, že tím přilákají turisty. Popřípadě chtějí mít vše na jednom místě - tedy v horách, aby dějiště her nebylo příliš rozlehlé.
Program OSN rovněž ocenil snahy Turína zmenšit dopad olympiády na životní prostředí. Naopak se mu nezamlouvá bobová dráha za 70 miliónů eur, na níž bylo jako chladicí látka spotřebováno 48 tun toxického amoniaku.
Klaus Töpfer přirovnává dráhu pro bobisty, sáňkaře a skeletonisty k obrovské ledničce v horách a ptá se po obhajitelnosti takového zásahu do přírody.
"Budoucí organizační výbory by se měly pokud možno snažit využít stávající dráhy a stadiony, leží-li v dosahu dějiště her, než stavět nové," praví se ve zprávě UNEP.#reklama