Dvořák: Maslák je přírodní úkaz, v létě z něj bude rekordman

Jak dopadli Češi na HMS v Sopotech? Podívejte se ve fotogalerii
Zlato získal Pavel Maslák, který slavil vítězství v běhu na 400 metrů. Je to první český halový titul mistra světa od triumfu vícebojaře Romana Šebrleho v Budapešti 2004.
Maslák proběhl do čtvrtkařského finále jako nůž máslem a soupeři se mu dívali s odstupem na záda.
Zlato vybojoval téměř stylem start - cíl. Český běžec zvítězil ve finále v Sopotech ve skvělém novém českém rekordu 45,24 sekundy.
Z předchozího vlastního národního maxima Maslák ubral nevídaných 42 setin.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
10. 3. 2014 10:29
Šéf české atletické výpravy Tomáš Dvořák nadšeně hodnotí skončené halové MS v Sopotech.

Sopoty - Rok před halovým mistrovstvím Evropy v Praze se může šéftrenér atletů Tomáš Dvořák radovat. Na světovém šampionátu pod střechou v polských Sopotech jeho skromný osmičlenný tým posbíral kompletní sbírku medailí a postaral se o jeden z nejúspěšnějších výsledků v české historii.

"Někteří byli úžasní, někteří dobří, některým to tady úplně nevyšlo a někteří měli pech. Nebudu jmenovat, ale dobrý. Ukázali jsme, že v zimě neexistuje jen biatlon a rychlobruslení," řekl Dvořák v Sopotech. "To jsou atleti, kteří vystrčili růžky v roce 2010, teď dospívají a hrnou se kupředu. Doufám, že jim to ještě nějakej pátek vydrží, než dozrají další," pokračoval bývalý světový rekordman v desetiboji.

"Kudla, to je bomba"

Česká atletika čekala deset let na svého halového mistra světa. Po Romanovi Šebrlem se jím stal čtyřstovkař Pavel Maslák. A stejně jako v Budapešti 2004 získali čeští atleti kompletní sbírku medaili - stříbro má tyčkařka Jiřina Ptáčníková, bronz její kolega v sektoru Jan Kudlička. Jenže zatímco v Maďarsku už vedle stříbrného tyčkaře Adama Ptáčka a bronzového Jaroslava Báby nikdo další nebyl do osmého místa, v Sopotech byl pátý Jakub Holuša na patnáctistovce a šestá osmistovkařka Lenka Masná.

Dohromady tato pětice získala 28 bodů, což je vyrovnaný třetí nejlepší výsledek v historii. Lepší co do bodování byly už jen šampionáty v Maebaši 1999 (40) a v Paříži 1997 (31). Stejný bodový zisk měli čeští atleti v Barceloně 1995 a v roce 2001 v Lisabonu.

Když ve středu Dvořák přijel do Sopot, prohlásil, že budou dvě medaile. Bezmezně věřil Maslákovi a také oběma tyčkařům. "U Másla (Masláka) jsem neviděl jinou cestu a Kudla (Kudlička), to je bomba," pochválil oba. "Jiřka (Svobodová), to je bonusovka," radoval se.

Mazáč je zakletý

Smolařkou týmu byla Rosolová, která v semifinále upadla. "Ve finále by byla stoprocentně, a to by byla zase úplně jiná ženská," upozornil Dvořák, že mohla bojovat o medaili i halová mistryně Evropy z Paříže 2011. "Lenka (Masná) to měla těžké, Holub (Holuša) úžasný, ač je trochu nespokojený, tak může být maximálně," vypočítal Dvořák.

Potěšil ho i nováček koulař Tomáš Staněk, jediným zklamáním týmu je tak výkon překážkáře Martina Mazáče, který v rozběhu zaspal v blocích. "Staněk má potenciál, Mazáč, to je zakletá osůbka. Ale šedesátka není pro něj, venku na stodesítce to ukáže," věřil Dvořák.

Maslák je přírodní úkaz

Maslák je podle kouče příběh sám pro sebe. "V létě bude evropský rekordman. Je to takový přírodní úkaz," uvedl. S kamarádem lékařem spolu žertují, že Masláka naloží do formalinu a budou jeho tělo po kariéře zkoumat. "Nedávno mi napsal, že Maslák objevil novinku. Že i z laktátu se dá využít energie," vtipkoval Dvořák v narážce na fyziologický nesmysl.

Stejně jako všichni kolem Masláka hovoří o tom, že základem úspěchu je atletova psychika. "On tou dobrou hlavou disponuje od žáků. Nemusí se to učit, on to má v sobě. Je mu fuk, kdo vedle něj stojí. Snáší to velice dobře," uvedl kouč. "Nervózní je dobře, nervák je špatně."

Šampionát v Sopotech je pozitivní i směrem k ME v létě v Curychu. Tam se vrátí k závodění Barbora Špotáková a Dvořák věří, že se uzdraví i rekonvalescenti a mistři světa Vítězslav Veselý a Zuzana Hejnová. Česká atletika by se tak mohla v létě dočkat medailových žní.

I proto Dvořák nastavil nízké limity a počítá s účastí až šedesáti reprezentantů. "Ta generace si to zaslouží, jsou tam šikovní atleti, nechceme jim tu možnost růst upřít," vysvětlil. "A když bude atletika úspěšná jako tady, tak budou peníze, abychom mohli na ty akce jezdit," dodal.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Státní zastupitelství obžalovalo 15 lidí a pět firem v kauze Via Chem

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na 15 lidí a pět firem za manipulaci insolvenčních řízení organizovanou zločineckou skupinou. Podle informací ČTK jde o kauzu kolem společnosti Via Chem Group. Státní zástupce Adam Borgula v úterý na webu uvedl, že obžalobu podal 13. července ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích. Návrh na podání obžaloby vrchnímu zastupitelství podala po téměř pětiletém vyšetřování koncem loňského roku královéhradecká krajská policie, škoda činila 161 milionů korun.

Podle dřívějších informací byli mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková. Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili jej za nesmyslné. Skupina obviněných podle policie inscenovala a manipulovala insolvenční řízení. Údajně se zaměřila na dosažení neoprávněného zisku a na vyvádění zbylého majetku ze společností v úpadku, které byly ovládané jednou z obviněných osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy