Ragby, šerm i judo. Tak se sportuje na paralympiádě v Rio de Janeiru

Skok daleký, tenis, jachting i drezura. Hendikepovaní sportovci si na paralympiádě v ničem nezadají se zdravými sportovci
Plavání –  Plavkyně Běla Třebínová vybojovala pro Českou republiku první paralympijskou medaili na letošních hrách, když byla bronzová v disciplíně 50 metrů volný způsob v kategorii S5.
Atletika – Atletika je jeden z nejtradičnějších paralympijských sportů, který se v programu objevuje už od roku 1960. V Riu si atleti rozdělí 177 sad medailí. Svůj čtvrtý bronz ve vrhu koulí získala v Riu Eva Berná.
Šerm na vozíku – Šermířské soutěže jsou určeny pro vozíčkáře a v Riu se handicapovaní utkají o 14 sad medailí.
Handbike – Na vozíku se v Riu proháněl i světoznámý paralympionik Alex Zanardi. Bývalý pilot formule 1 i ve 49 letech dokázal obhájit zlato na trati 20 kilometrů.
Foto: Reuters
Sport Sport, Veronika Macková
15. 9. 2016 12:01
Podívejte se ve fotogalerii, v čem všem sportují handicapovaní sportovci na paralympijských hrách v Rio de Janeiru.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy