Dopingové přiznání. Landis: Hlídal jsem krev v lednici

ČTK ČTK, Red Spo
20. 5. 2010 17:50
Americký cyklista přišel v roce 2006 o vítězství v TdF

New York - Americký cyklista Floyd Landis se poprvé veřejně přiznal k užívání dopingu.

Jezdec, který kvůli porušení pravidel přišel o titul na Tour de France z roku 2006, své doznání rozeslal cyklistickým funkcionářům i sponzorům prostřednictvím e-mailů a přiznal se i ve středečním rozhovoru pro televizní stanici ESPN.

Zároveň z dopingu obvinil sedminásobného krále Tour a bývalého stájového kolegu Lance Armstronga i další cyklistické funkcionáře a výrobce zakázaných látek.

Čtěte také:

Landis dosud svoji vinu popíral, nyní zpytuje svědomí a přiznal systematické užívání zakázaných látek od roku 2002.

"Chci očistit své svědomí. Už nechci být součástí toho problému. Promlčecí lhůta mnoha věcí končí příští měsíc, proto kdybych teď nic neřekl, už by to nemělo potom smysl," oznámil čtyřiatřicetiletý jezdec stáje Bahati Foundation.

Ten se po trestu vrátil do pelotonu v lednu loňského roku.

Landis přišel dodatečně o vítězství na Tour de France v roce 2006 poté, co měl po 17. etapě pozitivní test na syntetický testosteron. Neuspěl s odvoláním ani u sportovní arbitráže v Lausanne a jeho kauza neutichla ani po návratu z dvouletého trestu.

Letos v únoru na něj dokonce francouzský soud vydal mezinárodní zatykač, neboť je podezřelý z toho, že se naboural do počítače antidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry.

Landis nařkl z dopingových praktik i další cyklisty včetně Armstronga. Ten už v minulosti opakovaně podobným podezřením čelil, vždy ale užívání nedovolených podpůrných prostředků důrazně popřel.

Jak uvádí list Wall Street Journal, autentičnost Landisových e-mailů už potvrdily tři osoby.

V dubnové zprávě určené šéfovi americké cyklistiky Stephenu Johnsonovi Landis popisuje, jak se společně s dalšími americkými cyklisty učil u známého manažera Johana Bruyneela provádět krevní transfuzi i užívat krevní doping EPO či steroidy.

"Vedli jsme dlouhé debaty při tréninku, kdy mi vysvětloval vývoj EPO, jak je důležitá transfuze a jak ji provádět, aby na ni dopingoví komisaři nepřišli," uvedl Landis.

V bytě cyklistické ikony Armstronga si nechal prý v roce 2003 odebrat v třítýdenních intervalech dva a půl litru krve, která pak byla využita při Tour de France.

Krev podle něj byla uložena v mrazáku společně s krví Armstronga a George Hincapieho. Tehdy zraněný Landis pak dostal za úkol denně kontrolovat teplotu, aby se vzorky nezničily.

Po přestupu z US Postal do Phonaku v roce 2006 pak prý oznámil Landis majiteli stáje Andymu Rihsovi, že by chtěl pokračovat v krevním dopingovém programu, a ten mu jej zafinancoval.

Švýcarská stáj se rozpadla po Landisově dopingovém případu z Tour de France ve stejném roce.

Rihs označil Landisova tvrzení za lež a "poslední, tragický pokus" jak získat publicitu.

"Když k nám Floyd Landis přišel, podepsal, že bude dodržovat náš kodex a nebude používat žádné zakázané praktiky. Ani já, ani vedení týmu nevědělo, že Floyd Landis dopoval," reagoval Rihs.

Současné úsilí antidopingových komisařů označil Landis za "šarádu" a detailně popsal, jak užíval EPO bez toho, aby byl cyklista přistižen.

Před některým z minulých ročníků závodu Kolem Kalifornie takto údajně pomáhal brát EPO Levimu Leipheimerovi a Davidu Zabriskiemu.

Šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid důvěryhodnost Landisových výroků zpochybnil a označil jeho tvrzení za snahu pomstít se bývalým kolegům.

"Tenhle člověk touží po odplatě. Je jasné, že v sobě dusí zášť," uvedl irský funkcionář. "Když někdo vytahuje takové věci z minulosti, jen sportu škodí. Je to hodně smutné pro cyklistiku. Kdyby ji měl jen trochu rád, tak by to neudělal," dodal McQuaid.

Landisova obvinění podle něj nejsou ničím novým. "Už to prohlašoval dřív, ale nemá pro to žádné důkazy. Bavíme se tu o člověku, který byl usvědčen z dopingu před soudem," řekl McQuaid.

Klidným jej nechala i Landisova nařčení cyklistické ikony Armstronga. "Už byl nařčen v minulosti mnohokrát a nikdy mu nic nebylo dokázáno."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Evropská komise vyzvala Polsko k zaplacení pokuty za činnost orgánu trestajícího soudce

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Pokud podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy