Z cyklisty zločinec. Francie vydala na Landise zatykač

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář, jar
15. 2. 2010 18:45
Landis prý naboural počítač antidopingové laboratoře
Floyd Landis
Floyd Landis | Foto: Reuters

Praha - Z někdejšího špičkové cyklisty Floyda Landise se stal mezinárodně hledaný zločinec.

Francouzský soud vydal na amerického cyklistu, kterému byl kvůli pozitivnímu dopingovému testu na syntetický testosteron odebrán v roce 2006 titul z Tour de France, zatykač kvůli tomu, že nechal nabourat počítač antidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry.

Agentuře Reuters to řekl šéf Francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry.

Čtěte také: Tour bez podvodníků a dopingu? Jen více spekulací

Podle francouzské prokuratury si najal u francouzské detektivní kanceláře hackera s cílem proniknout do počítače antidopingové laboratoře, která testovala jeho pozitivní vzorek.

Na veřejnost se dostaly i interní dokumenty, které sloužily Landisovi při pokusech o obhajobu. Francouzská antidopingová agentura AFLD proto podala trestní oznámení.

Čtyřiatřicetiletý Američan, který se po udělení dvouletého trestu už k cyklistice nevrátil, doposud veškerá obvinění z dopingu odmítal a několikrát se snažil u soudu očistit.

S odvoláním však u žádného soudu neuspěl, včetně mezinárodní sportovní arbitráže CAS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy