Djokovič začal rok 2013 porážkou

ČTK Sport ČTK, Sport
2. 1. 2013 16:27
Světová jednička nestačila v utkání proti Austrálii na Bernarda Tomice.
Novak Djokovič prohrál na Hopmanově poháru s Bernardem Tomicem.
Novak Djokovič prohrál na Hopmanově poháru s Bernardem Tomicem. | Foto: Reuters

Perth - Světová tenisová jednička Novak Djokovič zahájil nový rok nečekanou porážkou. Ve druhém zápase na Hopmanově poháru v Austrálii, kde bude za dva týdny obhajovat grandslamový titul, nestačil na domácího Bernarda Tomice.

Na začátku roku 2011 přitom Djokovič držel neporazitelnost až do červnového semifinále Roland Garros, loni prohrál poprvé až v březnu. Dnes ale Tomicovi podlehl v Perthu dvakrát 4:6.

"Hrál moc dobře, byl dnes lepším hráčem a zasloužil si to," přiznal Djokovič, který do Austrálie přiletěl až těsně před turnajem z vítězné exhibice v Abú Zabí. "Dorazil jsem na poslední chvíli a budu potřebovat čas, abych si zvykl. Ale to není výmluva, hrál opravdu super," dodal.

Zápas Srbsko - Austrálie následně vyrovnala na 1:1 Ana Ivanovičová, jež porazila mladou Australanku Ashleigh Bartyovou 6:2, 6:3. O výhře a přiblížení postupu jednoho z týmů do finále tak rozhodne smíšená čtyřhra.

Djokovič na Silvestra zahájil tradiční soutěž výhrou ve dvou setech nad Italem Andreasem Seppim. Pak si prožil horkou chvilku, když na něj podpisuchtiví fanoušci zvrhli bariéru, která mu spadla na nohy. K mixu nicméně nedlouho po tomto incidentu nastoupil.

Dnes se proti Tomicovi, 52. hráči žebříčku ATP, Djokovič od začátku trápil a připsal si překvapivou porážku. Po dnešním mixu čeká Srby páteční duel s Německem.

S Ivanovičovou je přitom pětinásobný grandslamový šampion největšími favority Hopman Cupu, na němž usiluje o trofej osm párů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy