26. 2. 2009 22:20
Etiopská běžkyně dominovala na dvoumílové trati
Messeret Defarová v O2 aréně zazářila
Messeret Defarová v O2 aréně zazářila | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Etiopská běžkyně Meseret Defarová splnila svůj slib. Nejlepší atletka světa za rok 2007 zaběhla ve čtvrtek na Mítinku světových rekordmanů na dvoumílové trati čas 9:06,27 a stanovila nový světový rekord.

Petadvacetiletá závodnice tak vylepšila své dosavadní maximum o více než čtyři sekundy, čímž si doslova podmanila zaplněnou O2 arénu.

Svůj cíl naopak nenaplnila ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová. Její tři pokusy na výšce 501 centimetrů totiž skončily nezdarem, soutěž přesto suverénně vyhrála výkonem 490 cm.

Největší hvězda premiérového ročníku Mítinku světových rekordmanů měla jen dva platné pokusy. Soutěžit začala až ve chvíli, kdy všechny její soupeřky skončily, a 475 i 490 zdolala napodruhé.

Marně se pak pokoušela zopakovat nedávný první pětimetrový skok v hale v Doněcku a nesplněný cíl ve svém posledním závodě v zimní sezoně oplakala.

Praha dosud viděla dva nejlepší světové výkony roku. Stříbrný olympijský medailista Ismail Ahmed Ismail ze Súdánu zaběhl 800 metrů za 1:44,75 a pojistil si první místo v tabulkách bezmála o sekundu.

Na pětikilometrové trati Etiopan Abreham Cherkos stlačil letošní maximum o deset sekund na 13:07,83, když pro sebe v závěru rozhodl souboj se zkušenějším Paulem Kipsielem Koechem z Keni.

Dálkařům dominoval Novotný. Vlašičová nedorazila

Soutěž dálkařů vyhrál k radosti 8452 diváků olympionik Roman Novotný. Podruhé v sezoně pokořil hranici osmi metrů a hned dvakrát. Vyhrál by i výkonem 801 cm, v páté sérii ale ještě vylepšil letošní české i osobní maximum o jeden centimetr na 805.

"Před halovým mistrovstvím Evropy je to dobré znamení, snad mi ta forma vydrží do příštího týdne," řekl Novotný, který pod širým nebem vloni skočil 821.

K českému vítězství se schylovalo i ve výškařském sektoru a na spadnutí byl dokonce národní rekord, protože Iva Straková bojovala o prvenství na dvou metrech.

Více také: Hvězdná Isinbajevová přijede do Prahy. Zkusí rekord

Přinejmenším ve dvou případech z celkových čtyř pokusů byla blízko vyrovnání devět let starého absolutního maxima Zuzany Hlavoňové, výkonem 196 ale skončila druhá.

V rozeskakování podlehla Španělce Ruth Beitíaové, která se přenesla přes 198. Na startu nebyla kvůli zranění zad největší hvězda Blanka Vlašičová z Chorvatska.

Jelena Isinbajevová v Praze naplno neuspěla
Jelena Isinbajevová v Praze naplno neuspěla | Foto: Reuters

Nezdarem skončil avizovaný pokus o světový rekord na trati 1000 metrů. Devatenáctiletý Súdánec Abubaker Kaki za ním zaostal časem 2:17,22 o více než dvě sekundy.

V předprogramu řada českých atletů neúspěšně usilovala o účast na halové mistrovství Evropy. Limity pro start v Turíně marně atakovali tyčkaři Jan Kudlička a Štěpán Janáček, dálkařka Denisa Rosolová, výškař Svatoslav Ton a čtvrtkaři Rudolf Götz, Jiří Vojtík i Zuzana Hejnová, kterou od požadovaného výkonu dělilo časem 53,49 jen devět setin.

Šebrle se před ME rozzávodil

V premiérovém startu v sezoně se představil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, který vynechal víkendový šampionát kvůli viróze.

Svůj atletický rok zahájil solidním výkonem 480 cm ve skoku o tyči, překážky zvládl za průměrných 8,43 a dvoustovku za 23,68.

"Pro mě nejsou důležité výkony, ale že jsem se rozzávodil. Příští týden už půjdu naplno," řekl Šebrle směrem k halovému ME. Zhruba posledních 14 dní ho trápily bolavý stehenní sval a lehká viróza.

Výpravu pro Turín tvoří pouze třináct jmen.

Vedle pozvaného vícebojaře Šebrleho a dálkaře Novotného splnili nominační normu výškaři Jaroslav Bába a Straková, tyčkaři Michal Balner a Jiřina Ptáčníková, překážkáři Petr Svoboda a Lucie Škrobáková, trojskokanka Martina Šestáková a běžci Libor Žilka (60 m), Petr Szetei (400 m), Dana Šatrová (800 m) a Marcela Lustigová (1500 m).

Nad startem Svobody v Turíně však visí otazník.

Závod v O2 Areně musel stejně jako o víkendu na MČR zrušit kvůli svalovému zranění a své šance na účast na evropském šampionátu odhadl na pouhých 60 procent.