Kajakář Dostál prošel na MS hladce do finále kilometru

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2017 18:31
Josef Dostál a deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková se stali dalšími českými posádkami, které na domácím mistrovství světa v Račicích postoupily do finále.
Josef Dostál
Josef Dostál | Foto: ČTK

Račice - Kajakář Josef Dostál postoupil na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích do finále kilometrové trati.

V semifinále na 500 m uspěly také deblkanoistky Jana Ježová a Lenka Součková a deblkajak Radek Šlouf, Jan Štěrba. Na kilometrové trati pojede finále deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel i mladé deblkajakářky Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

V sobotním finálovém programu tak doplní kanoistu Martina Fuksu, který postoupil do bojů o cenné kovy na kilometru přímo z dopoledních rozjížděk.

Dostál se v semifinále posunul do vedení v polovině trati a první místo už nepustil. Jízdu vyhrál o půl lodě před nejbližším soupeřem a na trati, na níž loni získal olympijské stříbro, tak patří k vážným adeptům na zlato.

Deblkanoistky Ježová a Součková obsadily v semifinále poslední postupové třetí místo, o které se dělily s další posádkou. Do sobotní jízdy o medaile tak nastoupí deset lodí.

Nejdříve české reprezentantky figurovaly na čtvrté příčce, ale Ježová po dojezdu čekala na oficiální výsledek. "Říkala jsem si, že budu ležet na platě do té doby, než se to nepotvrdí. Říkala jsem si: Kdybych se zvedla, mohlo by to být to čtvrté místo. Takhle ještě mám naději," vyprávěla novinářům šestadvacetiletá kanoistka.

Čekání jí přineslo radost, do finále Češky proklouzly v mrtvém závodě s Brazilkami. Na tisícinu sekundy shodný čas na takto důležité pozici Ježová ještě nezažila. "Nikdy ne takhle na tom zlomovém umístění, kdy se rozhoduje o tom, kdo jde do finále, a kdo ne. Je to taková raritní situace, co se přihodilo," řekla.

Postup do finále MS představuje pro české závodnice splněný cíl. "Měly jsme highlight téhle sezony velké finále na deblu urvat," dodala Ježová. V desáté dráze není startovní blok, takže jednu loď bude držet rozhodčí. "Je to nezvyk, určitě. Vím, že se něco takového stalo asi na Evropě, že jednu loď drží na straně, ale je to hodně ojedinělé," doplnila.

Šlouf a Štěrba, členové úspěšného čtyřkajaku, postoupili do finále pětistovky z prvního místa. Druhá polovina posádky K4 Špicar a Havel prošli na dvojnásobné trati do bojů o medaile ze třetího místa. Šestnáctiletá Sobíšková a o rok mladší Galádová si místo mezi elitou zajistily rovněž třetí příčkou v semifinále.

Kajakářka Sofie Kinclová skončila v semifinále pětistovky, stejně dopadla deblkanoe Petr Fuksa, Daniel Kořínek. Na dvoustovce nepřešli přes semifinálové jízdy kanoista Dan Drahokoupil ani deblkajakáři Martin Seidl, Ondřej Bišický.

 

Právě se děje

Další zprávy