Další smrt koně. Temná stránka nejen Velké pardubické

Ivo Pospíšil
13. 10. 2008 15:30
Klip si zlomil nohu na prodlouženém Taxisu
Nad Taxisovým příkopem byli Klip s žokejem Faltejskem první. Přeskočili ho však spolu naposledy.
Nad Taxisovým příkopem byli Klip s žokejem Faltejskem první. Přeskočili ho však spolu naposledy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Kronika Velké pardubické má po neděli za sebou další epizodu. Díl s názvem "118. ročník" se mezi dostihovými fanoušků ani laickou veřejností opět dlouho nezapomene.

Nemluví se jen o dodatečném a tak trochu nezvyklém vítězství bělky Sixteen, která obhájila celkový triumf až po podaném protestu. Širší diskuzi a následnou vlnu divácké nevole spustil spíše jiný moment.

Je krátce po startu a všech šestnáct koní překonává obávaný Taxisův přikop bez pádu. V tu chvíli ochozy na pardubickém závodišti jen obdivně aplaudovaly. Vždyť v loňském roce si největší postrach specifického závodu vyžádal krutou daň na koňském životě.

Čtěte také: V Pardubicích se měnil vítěz. Nakonec obhájila Sixteen

Na nekoordinovaný pád tehdy doplatil zlomeninou nohy ryzák Cieszymir, jenž musel být ještě na místě utracen. Zdálo se tak, že by letošní ročník mohl proběhnout v poklidnějším duchu. Bohužel se tak nestalo.

Smrt totiž přinesla až překážka číslo 10a - prodloužený Taxisův příkop.

Jako jeden z prvních ho absolvoval Klip, shodou okolností "stájový kolega" později diskvalifikovaného Amanta Grise.

Byl to jeho poslední skok v životě.

Zdrcený žokej to nemohl vidět

Ošklivý dopad, po kterém se Klip se startovním číslem 4 jen stěží zvedal, začal naplňovat ty nejhorší obavy. A když po třech nohách poskakující nešťastník za chvíli rezignovaně ulehl, zděšení některých příznivců se ještě více prohloubilo.

Na inkriminované místo okamžitě přijeli další lidé. Ti po krátkém okamžiku roztáhli kolem zraněného koně zelenou plentu. Bylo jasné, co bude následovat.

Přečtěte si také: Půjč mi bič, křičel dvakrát Váňa. Závodil asi naposled

Samotný žokej Jan Faltejsek, jenž krátce předtím prožíval v rámcových dostizích úspěch za úspěchem, byl po tomto pádu očividně zdrcen. Ihned poté, co byl víceméně znám krutý následek osudového zaváhání, odhodil bičík, zakryl si oči a utíkal z z místa rychle pryč.

Bilance hovoří jasnou řečí. Když se vezme v potaz ještě loňské dodatečné utracení dalšího účastníka Polárníka, jenž doplatil na své zranění až o několik dnů později, vychází divákovi nepříliš pozitivní výsledek posledních dvou let.

Dva závody = tři životy.

Největší počet mrtvých koní v jednom ročníku se datuje do roku 1927, kdy na nástrahy pardubického závodiště doplatili hned čtyři koně.

Riziko bylo, je... a nejspíše i bude

Přestože byla trať několikrát poupravována, riziko dostihového sportu je i v současné době aktuální. A to nejen pro koně, ale i pro samotné žokeje.

Čtyřka coby nositelka smůly. Před Klipem ji nosil i Cieszymir
Čtyřka coby nositelka smůly. Před Klipem ji nosil i Cieszymir | Foto: Ondřej Besperát

"Snažim se užívat vítězství. V této profesi nikdy nevíte, co bude zítra," uvedl například v roce 2004 žokej vítězné Registany Peter Gehm. Pár měsíců nato nešťastně spadl ze sedla Rascacia, a následkem toho je dodnes upoután na invalidní vozík.

Připomeňte si také: Taxis si vyžádal smrt, dostih vyhrála Sixteen

Mnohem hůř ovšem skončili další lidé. Mezi ně patří i legendární předválečný jezdec Rudolf Poppler. Toho během závodu v roce 1932 nešťastně zalehla jeho klisna a rozmáčkla mu hrudník.

Naopak jeden z nejčerstvějších případů je z Anglie, kde se dostihy těší obecně veliké popularitě. V srpnu tohoto roku podlehla následkům pádu teprve třiadvacetiletá jezdkyně Emma Jonathanová.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Česko zažilo první letošní tropickou noc, teplota v Praze neklesla pod 20 stupňů

První letošní tropickou noc v Česku, při které teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia, zaznamenala nejstarší česká meteorologická stanice Klementinum v Praze. Meteorologové tam v noci na čtvrtek naměřili 20,7 stupně Celsia. 

"V ostatních místech Česka bylo v noci povětšinou mezi 19 a 15 stupni Celsia," řekl František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Loni zažili lidé první tropickou noc na řadě míst republiky v noci na 11. června. Nejtepleji bylo tehdy na stanici Jeseník, kde naměřili 21,9 stupně.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Sesuv půdy v barmském dole zabil nejméně sto lidí. Spláchla je vlna bahna, hlásí hasiči

Nejméně sto lidí zahynulo při sesuvu půdy v jadeitovém dole na severu Barmy. S odvoláním na místní úřady o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. V oblasti jsou podobná neštěstí poměrně častá.

"Horníky spláchla vlna bahna, které uvolnily silné lijáky," uvedli hasiči. Podle úřadů záchranáři zatím objevili sto těl. Pátrání po možných přeživších pokračuje.

K neštěstí došlo v dole v barmském Kačjinském státě, který je bohatý na jadeit. Jak uvedla agentura Reuters, většina tohoto ceněného nerostu, který se v Barmě vytěží, pašeráci prodají do sousední Číny, kde se z něj vyrábějí ozdobné předměty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy