reklama
 
 

V Pardubicích se měnil vítěz. Nakonec obhájila Sixteen

12. 10. 2008 16:03
1. Sixteen, 2. Hirsch, 3. Juventus

Pardubice - Bělka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem dokázala podruhé za sebou vyhrát legendární Velkou pardubickou.

Z triumfu se ale nejprve radoval Amant Gris s žokejem Markem Stromským. Jenže ten neoběhl jeden z točných bodů a po závodě byl diskvalifikován.

Na druhé místo se tak posunul Hirsch, třetí při svém pokusu o rekordní šesté vítězství skončil Josef Váňa starší s Juventusem. Sedmnáctiletý syn fenomenálního žokeje dojel s Decent Fellow pátý.

Čtěte více: Dostihový svátek je zpět. Váňa konečně vyzve i syna

Všichni jezdci sice zvládli bez problémů Taxisův příkop, ale k problémům došlo na dalších překážkách. Na pád doplatil životem Klip pod vedením žokeje Jana Faltejska.

Dosti chmurné podzimní počasí vítalo v poledních hodinách příchozí návštěvníky a tmavá mračna nad Pardubicemi se začala trhat až v průběhu odpoledne. Fanoušci ovšem nepropadli přílišné skepsi a krátce před oficiálním startem na ně zaslouženě vykoukly i nesmělé sluneční paprsky.

Výbornou atmosféru dalších okamžiků si ale nemohl užít loňský vítězný žokej Dušan Andrés, jenž se ve druhém rámcovém dostihu zranil a do hlavního podniku odpoledne nezasáhl. V sedle Hirsche ho nakonec nahradil Jiří Kousek.

Klip chvíli vedl, naposledy

Dostih měl velmi strhující úvod a velmi rychlé tempo. Do čela se v prvních chvílích dostal outsider Klip, ovšem ten byl velmi těsně pronásledován dalším klubkem závodníků.

Strašák loňského ročníku Taxisův příkop se stal tentokrát čistým bodem. Ani jeden z šestnácti koní neměl s jeho překonáním problém, a tak se v ochozech zahnaly chmury při vzpomínkách na loňský tragický pád Cieszymira. Nemělo to však dlouhé trvání.

Při překonávání další překážky zaškobrtl osudově právě Klip, který se krátce po pádu jen stěží dostal na všechny nohy. Jeho následné kulhání a okamžitý příjezd blízkých vozů, jejíž posádka zatáhla na inkriminovaném místě zelenou plentu, rázem určilo jeho další osud.

Amant Gris slavil zbytečně

V čele závodu tak pokračoval Amant Gris a po polovině trati začalo po dalších pádech pomalu krystalizovat konečné pořadí. Ve hře stále pokračovala obhájkyně Sixteen, či Juventus a Decent Fellow. S nimi pak drželi překvapivě tempo i nepříliš favorizovaní Hirsch a Ivore de Beaulieu. 

V náběhu do cílové rovinky však už bylo jasné, že vítěz nejspíše vyjde z dvojičky bílých koní. Sixteen a Amant Gris si v dalších chvílích nedarovali ani metr zadarmo, ovšem více sil měl před hlavní tribunou nakonec Amant Gris.

Jak se však později ukázalo, radost jeho příznivců a žokeje Marka Stromského měla jepičí život. Z prémie 2 250 000 korun pro vítěze se tak mohl radovat Josef Bartoš.

Výsledky: 118. Velká pardubická České pojišťovny:
1. Sixteen
2. Hirsch
3. Juventus
4. Numero Due
5. Decent Fellow

Vítězové rámcových dostihů:
Zlatá spona tříletých - Nikas (Luboš Urbánek)
Cena Čash - Ignacio (žokej Jan Faltejsek)
Cena Vltavy - Bremen Plan (žokej Marek Stromský)
Memoriál komtesy Laty Brandisové - Color Man (žokej Jan Faltejsek)
Memoriál kapt. Rudolfa Poplera - Aspirant (žokej Jiří Kousek)
Memoriál R. Davise - Stříbrná trofej - Royal Mougins (Paul Andrew Johnson)
Cena Labe - Tomis (žokej Jaroslav Myška)

autor: Ivo Pospíšil | 12. 10. 2008 16:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama