V Pardubicích se měnil vítěz. Nakonec obhájila Sixteen

Ivo Pospíšil
12. 10. 2008 16:03
1. Sixteen, 2. Hirsch, 3. Juventus
Jezdecké pole 118. Velké pardubické krátce po startu.
Jezdecké pole 118. Velké pardubické krátce po startu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Bělka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem dokázala podruhé za sebou vyhrát legendární Velkou pardubickou.

Z triumfu se ale nejprve radoval Amant Gris s žokejem Markem Stromským. Jenže ten neoběhl jeden z točných bodů a po závodě byl diskvalifikován.

Na druhé místo se tak posunul Hirsch, třetí při svém pokusu o rekordní šesté vítězství skončil Josef Váňa starší s Juventusem. Sedmnáctiletý syn fenomenálního žokeje dojel s Decent Fellow pátý.

Čtěte více: Dostihový svátek je zpět. Váňa konečně vyzve i syna

Všichni jezdci sice zvládli bez problémů Taxisův příkop, ale k problémům došlo na dalších překážkách. Na pád doplatil životem Klip pod vedením žokeje Jana Faltejska.

Dosti chmurné podzimní počasí vítalo v poledních hodinách příchozí návštěvníky a tmavá mračna nad Pardubicemi se začala trhat až v průběhu odpoledne. Fanoušci ovšem nepropadli přílišné skepsi a krátce před oficiálním startem na ně zaslouženě vykoukly i nesmělé sluneční paprsky.

Výbornou atmosféru dalších okamžiků si ale nemohl užít loňský vítězný žokej Dušan Andrés, jenž se ve druhém rámcovém dostihu zranil a do hlavního podniku odpoledne nezasáhl. V sedle Hirsche ho nakonec nahradil Jiří Kousek.

Klip chvíli vedl, naposledy

Dostih měl velmi strhující úvod a velmi rychlé tempo. Do čela se v prvních chvílích dostal outsider Klip, ovšem ten byl velmi těsně pronásledován dalším klubkem závodníků.

Strašák loňského ročníku Taxisův příkop se stal tentokrát čistým bodem. Ani jeden z šestnácti koní neměl s jeho překonáním problém, a tak se v ochozech zahnaly chmury při vzpomínkách na loňský tragický pád Cieszymira. Nemělo to však dlouhé trvání.

Dvojnásobná vítězka Velké pardubické - klisna Sixteen.
Dvojnásobná vítězka Velké pardubické - klisna Sixteen. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Při překonávání další překážky zaškobrtl osudově právě Klip, který se krátce po pádu jen stěží dostal na všechny nohy. Jeho následné kulhání a okamžitý příjezd blízkých vozů, jejíž posádka zatáhla na inkriminovaném místě zelenou plentu, rázem určilo jeho další osud.

Amant Gris slavil zbytečně

V čele závodu tak pokračoval Amant Gris a po polovině trati začalo po dalších pádech pomalu krystalizovat konečné pořadí. Ve hře stále pokračovala obhájkyně Sixteen, či Juventus a Decent Fellow. S nimi pak drželi překvapivě tempo i nepříliš favorizovaní Hirsch a Ivore de Beaulieu. 

V náběhu do cílové rovinky však už bylo jasné, že vítěz nejspíše vyjde z dvojičky bílých koní. Sixteen a Amant Gris si v dalších chvílích nedarovali ani metr zadarmo, ovšem více sil měl před hlavní tribunou nakonec Amant Gris.

Jak se však později ukázalo, radost jeho příznivců a žokeje Marka Stromského měla jepičí život. Z prémie 2 250 000 korun pro vítěze se tak mohl radovat Josef Bartoš.

Výsledky: 118. Velká pardubická České pojišťovny:
1. Sixteen
2. Hirsch
3. Juventus
4. Numero Due
5. Decent Fellow

Vítězové rámcových dostihů:
Zlatá spona tříletých - Nikas (Luboš Urbánek)
Cena Čash - Ignacio (žokej Jan Faltejsek)
Cena Vltavy - Bremen Plan (žokej Marek Stromský)
Memoriál komtesy Laty Brandisové - Color Man (žokej Jan Faltejsek)
Memoriál kapt. Rudolfa Poplera - Aspirant (žokej Jiří Kousek)
Memoriál R. Davise - Stříbrná trofej - Royal Mougins (Paul Andrew Johnson)
Cena Labe - Tomis (žokej Jaroslav Myška)

 

Právě se děje

před 49 minutami

Americký diplomat jednal v Jižní Koreji o jaderné diplomacii, KLDR odmítá obnovit dialog

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun ve středu jednal s jihokorejskými představiteli o stagnující jaderné diplomacii na Korejském poloostrově. Návštěva hlavního amerického diplomata pro rozhovory se Severní Koreou se uskutečnila v době, kdy KLDR opakovaně odmítá obnovit s USA dialog. Biegun po setkání s jihokorejským jaderným vyslancem I Tu-hunem prohlásil, že USA i Jižní Korea budou pokračovat v diplomatické snaze eliminovat severokorejské jaderné zbraně a vytvořit trvalejší mír na poloostrově, napsala agentura AP.

Podle amerického emisara Spojené státy nežádaly o žádné setkání se severokorejskými představiteli během Biegunovy cesty do Jižní Koreje. Návštěva následovala krátce poté, co náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v prohlášení uvedla, že KLDR neobnoví rozhovory, dokud Washington neskoncuje s tím, co Pchjongjang vnímá jako "nepřátelskou politiku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy