Taxis si vyžádal smrt, dostih vyhrála Sixteen

Ivo Pospíšil
14. 10. 2007 18:00
117. ročník Velké pardubické vyhrál po 70 letech bílý kůň
Vítězové v cíli: Sixteen a Dušan Andrés.
Vítězové v cíli: Sixteen a Dušan Andrés. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Vítězkou Velké pardubické se pro rok 2007 stala bílá klisna Sixteen. Sedmiletá bělka v sedle s žokejem Dušanem Andrésem protrhla po dlouhých 70 letech prokletí bílých koní, kteří nedokázali ve východočeském městě vyhrát. V závěrečném finiši doběhla s jistým náskokem před Decent Fellowem a Eliškou Přemyslovnou.

Ochozy pardubických tribun jen smutně zahučely, když místní hlasatel v amplionu oznámil, že pro zranění nebude moci nastoupit žokej Josef Bartoš. Muž, jenž obhajovat v sedle Decent Fellowa loňský triumf se zranil v prvním nedělním závodě, během něhož spadl ze hřbetu Priory Bay. V 117. ročníku Velké pardubické ho tak nahradil žokej Tomáš Hurt.

Ten však vstoupil do dostihu s 12letým ryzákem velice odvážně a od samého začátku se držel mezi nejlepšími.

Taxis si vyžádal smrt

Na obávaném Taxisově příkopu skončili své učinkování v dostihu hned dva koně. Stali se jimi navíc favorité dostihu, Maskul a Cieszymir. Zatímco vítěz z roku 2002 a 2005 Maskul vyvázl po pádu ve zdraví, polský Cieszymir nebyl schopen vstát a musel být utracen.

Obávaná a specifická překážka pardubického dostihu si tak vyžádala krutou daň. Závod také pak nedokončil Polárník či  Brambusch s Three Milem, kteří byli zadrženi.

Decent Fellow vedl do cílové rovinky

Obhájce loňského prvenství si v sedle s Tomášem Hurtem rozuměl  a celý dostih se držel na špici závodu. Ovšem až do cílové roviny, kdy nastoupila k závěrečnému spurtu bílá klisna Sixteen. O pět let starší Decent Fellow se s ní chvíli sice snažil chvíli držet tempo, ovšem závěrečné finiše tradičně nepatří k jeho silným stránkám. Klisna se startovním číslem 12 si tak doběhla pro komfortní vítězství.Na druhém místě pak skončil Decent Fellow a třetí doběhla Eliška Přemyslovna.

Žokej a trenér Josef váňa přes svou absenci způsobenou zraněním po závodu zářil radostí. Všichni jeho tři vypravení koně skončili na letošní Velké pardubické do pátého místa.

Vítězného žokeje Dušana Andrése  poté ocenila princezna Anna.

Výsledky Velké pardubické:

 • 1. Sixteen (ž. Andrés, trenér Váňa, majitel Bouček) 9:18,66 min.
 • 2. Decent Fellow (ž. Hurt)
 • 3. Eliška Přemyslovna (ž. Kašný)
 • 4. Ivoire de Beaulieu
 • 5. Juventus

Výsledky rámcových dostihů:

 • 1. dostih ZLATA SPONA TŘÍLETÝCH - Life is life (ž.Stromský)
 • 2. dostih CENA ČASCH - Teviot (ž.Havelka)
 • 3. dostih - CENA VLTAVY - Baggio (ž.Faltejsek)
 • 4. dostih - KŘIŠTÁLOVÝ POHÁR - Luxus (ž. Stromský)
 • 5. dostih - MEMORIAL KPT. RUDOLFA POPLERA - Archea (ž.Havelka)
 • 6. dostih - CENA LABE - Moning let (ž.Andrés)
 • 7. dostih - Royal Mougins (ž.Myška)
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy