Vytvoří Andorra větší rozdíly? Ve žlutém Froome, Kreuziger jede na sebe

Ondřej Kurečka
10. 7. 2016 7:25
Chris Froome na Tour de France oblékl žlutý trikot, ale závod stále zůstává velmi otevřený. Nejasné je, zda akci dokončí pochroumaný Alberto Contador. Jeho parťák Roman Kreuziger už v poslední etapě dostal větší volnost.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: ČTK

Praha - Letošní Tour de France má za sebou osmou etapu. Do deváté s prvním horským dojezdem pak vstoupí s novým mužem ve žlutém trikotu, spíše staronovým, bude jím totiž dvojnásobný šampion Chris Froome. Podívejme se tedy, jak se před poslední etapou před prvním volným dnem, jež se celá odehraje mimo území domovské Francie, změnily vyhlídky hlavních favoritů.

Contador na Arcalis tentokrát neotočí vývoj

Peloton Tour má před sebou poslední pyrenejskou zkoušku, zároveň pak první etapu s opravdovým horským dojezdem, a to na Arcalis v Andoře. Tedy v místech, kde před sedmi lety Alberto Contador udělal důležitý krok ke svému druhému a oficiálně zatím poslednímu triumfu na Tour.

"Pistolero" tehdy zaútočil ze skupiny hlavních favoritů a dostal se na průběžné druhé místo před týmového kolegu a zároveň velkého rivala Lance Armstronga. "Nevzpomínám si, že bychom plánovali nějaký útok," říkal tehdy po etapě Texasan. Contador tak rozptýlil pochyby o tom, kdo je skutečně lídrem Astany.

Contador na Kreuzigera: "Jeď!"

Po sedmi letech opět o sedminásobném šampionovi Grand Tours panovaly pochyby, tentokrát způsobené jeho zdravotním stavem. Ty ale stihla potvrdit již etapa osmá. "Alberto řekl Romanovi, že může jet na sebe, protože Roman potřebuje nový kontrakt. Alberto mu tak řekl, že pokud se bude cítit opravdu špatně, může si Roman jet svůj vlastní závod," vysvětlil situaci z etapy do Bagneres de Luchon sportovní ředitel týmu Tinkoff Stephen de Jongh. Když tak Contador po atacích Henaa, Quintany a Frooma na posledním stoupání Peyresourde ztrácel kontakt s hlavními favority, Kreuziger dostal volnost a nemusel na něj čekat.

Contador teď na čelo ztrácí z 20. místa přes tři minuty a nad jeho dalším působením v závodě visí otazník, byť sám říká: "Nerad bych v budoucnu vzpomínal na to, že jsem musel zabalit Tour. Dokud jsem tady, budu se s tím snažit něco udělat, ale uvidíme. Mé tělo potřebuje odpočinek a v neděli očekávám opravdu těžký den. Budu se muset snažit udělat, co bude v mých silách a o volném dnu pak vše zhodnotit."

Boj o žlutý trikot se tak tentokrát patrně bude muset obejít bez Contadora, který by měl o volném dnu podepsat pro příští rok smlouvu s týmem Trek. Boj o celkový triumf je však zatím otevřený, ani první skutečně náročná horská etapa neudělala mezi zbývajícími hlavními favority výraznější rozdíly.

Froome netradičně zaútočil ve sjezdu

Rázně se ale o slovo přihlásil obhájce Chris Froome. Tomu se nepodařilo soupeře utrhnout v kopci, ale pro něj velmi překvapivě až v závěrečném sjezdu. Šlapání při sezení na horní rámové trubce ukázalo, že úřadující šampion na sjezdařských schopnostech velmi zapracoval. A sjezd, v němž si například Pierre Rolland roztrhl oblečení o skálu, projel relativně bez problémů. Cílovou pásku protnul s náskokem 13 sekund a oblékl se do žlutého. Letos se mu to tak povedlo o etapu později než v minulém ročníku.

"Před sjezdem z Peyresourde jsem si vzal lahev. V tom okamžiku Froome využil příležitosti a vrhl se dolů. Na chvíli jsem se zamyslel a byl pryč," popisoval klíčový okamžik sobotní etapy Froomův hlavní soupeř Nairo Quintana. "Ztratili jsme pár sekund, které nás snad nebudou stát celý závod. Týmoví kolegové byli perfektní, ale ten závěr byl způsoben mou nepozorností," dodává Kolumbijec.

Závod ale nadále zůstává velmi otevřený. Ve 23 sekundách je hned jedenáct závodníků, mezi nimiž nechybí ani Quintana, Valverde, Rodriguez, Van Garderen či Bardet. Roman Kreuziger na dvanácté příčce ztrácí 34 sekund. Ztrátu necelých dvou minut pak mají Barguil, Rolland či Kelderman.

Neděle: přes 4 500 výškových metrů

Větší rozdíly by i v první desítce mohla udělat již nedělní, devátá etapa začínající ve Vielha Val d´Aran, která se celá odehraje mimo francouzské území. Závodníci v ní nastoupají přes 4 500 výškových metrů. Hned na konci prvního stoupání pyšnícího se zařazením do první kategorie se peloton podívá do nadmořské výšky přes dva kilometry, následuje další "jednička" Port del Cantó. Pak se již závod přesune ze Španělska do Andorry, kde etapa vyvrcholí.

"V posledních 50 kilometrech se bude potřeba vyrovnat s explozivním stoupáním na Col de la Comella, pak spíše nepravidelným Col de Beixalis, na něž má Chris Froome z poslední Vuelty spíše špatné vzpomínky a nakonec dlouhým stoupáním do Arcalis," popisuje šéf Tour Christian Prudhomme. Závěrečný kopec Andorre Arcalis je dlouhý 10,1 kilometrů, průměrný sklon má 7,2 % a končí v nadmořské výšce 2 240 metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy