Na Tour de France budou kontroly skrytých motorů i během závodu

ČTK ČTK
1. 7. 2016 20:21
Během letošní Tour de France se bude přísně kontrolovat technologický doping. Kola jezdců budou hlídat termokamery a testy pomocí magnetického odporu.
Tour de France 2015
Tour de France 2015 | Foto: Reuters

Paříž - Na nadcházející Tour de France se podle šéfa Mezinárodní cyklistické unie UCI Briana Cooksona bude přísně hlídat technologický doping. Mají k tomu pomoci termokamery či testy pomocí magnetického odporu. Jezdci, kteří budou podezřelí z ukrývání motorku v kole, mohou být zastaveni i během závodu.

"Můžeme dělat testy před startem, v cíli, ale i během závodu. Nebudou se zkoumat pouze kola, s kterými jezdci nastoupí, ale i ta na doprovodných autech či v týmových kamionech," řekl Cookson.

"Nebudeme zkoumat každý den každé kolo. Ale testů bude i tak hodně, pravděpodobně přes tři tisíce. Loni to bylo dvacet až třicet," dodal Cookson.

O takzvaném technologickém dopingu v cyklistice se spekuluje již několik let. První přistiženou závodnicí byla v lednu belgická cyklokrosařka Femke van den Driesscheová, u níž byl na mistrovství světa v kategorii jezdkyň do 23 let objeven motorový pohon v rámu jednoho z kol.

Závodnice se po propuknutí sledované kauzy bránila, že inkriminované kolo nebylo její a na závodišti se ocitlo omylem, nakonec však ukončila kariéru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy