Štybar zná své plány: vynechá Tour, chystá se na Vueltu a chce medaili z MS

ČTK ČTK
29. 5. 2019 6:12
Cyklista Zdeněk Štybar přišel o start na Giru d'Italia, nejspíš vynechá i Tour de France, ale připravuje se na start na Vueltě. Štybar prožívá zatím výbornou sezonu a touží ji završit medailí z mistrovství světa ve Velké Británii. S koncem sezony mu vyprší smlouva v týmu Deceuninck-Quick Step, budoucnost ještě nemá vyřešenou. Nevyloučil, že změní působiště.
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: © Tim De Waele / Getty Images

"Na začátku sezony jsem se těšil na Giro, někdy od listopadu jsem ho měl v programu. Jako posledního jezdce ale tým podepsal Erose Capecchiho a brali ho jako posilu k Bobu Jungelsovi, který chtěl na Giru usilovat o celkové umístění, takže mě ze sestavy vyndali a vzali Erose," uvedl Štybar na úterním  setkání s novináři v Praze, proč v těchto dnech schází v sestavě na první Grand Tour sezony.

Rozhodnutí týmových šéfů ale přijal s pochopením. "Bylo to férové a celkem logické, protože já bych asi Bobovi nepomohl v dlouhých kopcích tolik jako Eros," připustil třiatřicetiletý jezdec. "Jen se mi kvůli tomu změnila celá příprava," konstatoval Štybar.

Šanci jet Tour vidí jako minimální. "Vypadá to, že na 90 procent nepojedu. Jsem v té širší nominaci 12 závodníků, ale nikoliv mezi uvažovanou osmičkou pro tu konečnou. Beru to tak, že ta šance je malá. Pak bych měl jet ale Vueltu, takže má příprava směřuje hlavně na srpen a samozřejmě na mistrovství světa, což je můj absolutní cíl ve druhé části sezony. Chtěl bych tam uspět a konečně přivézt medaili," prohlásil Štybar.

Pokud půjde vše podle plánů, Vueltu na přelomu srpna a září okusí počtvrté v kariéře. Jel ji už v letech 2012, 2013, kdy dokonce vyhrál jednu z etap, a 2016. Na Giru debutoval loni, Tour absolvoval v letech 2015 a 2017.

"Samozřejmě mě mrzí, že nebudu na Tour, ale tak to u nás v týmu je. Na druhou stranu na Milán-San Remo jsem také původně nebyl psaný a nakonec jsem ho jel.

Na Tour se ale nijak zvlášť nepřipravuju, takže si myslím, že kdyby mě tam teď dali, bylo by to asi nabourání přípravy na zbytek sezony. Kdybych chtěl Tour jet, musel bych být teď někde ve výšce a trénovat v kopcích, ne tady," konstatoval Štybar.

Počítá i s republikovým šampionátem, který bude opět společný se Slovenskem a pojede se koncem června v Trnavě. "Chtěl bych tam jet i časovku, chystám se na to. Je to dobrý trénink, a když už tam člověk jede, není až takový rozdíl tam být o tři dny déle," podotkl Štybar.

Naposledy jel Kolem Kalifornie. Sedmietapový závod dokončil jako celkově třiapadesátý, ale mohly ho těšit týmové vavříny. "Ve druhé etapě odjel Kasper Asgreen, který se během roku hodně vypracoval. Pak vyhrál Fabio Jakobsen překvapivě etapu s těžkým dojezdem. No a co pak předvedl Rémi Cavagna… Kalifornie se nám povedla lépe, než jsme všichni čekali."

Zatím neví, zda bude s belgickou stájí spojena i jeho další budoucnost. "Všechno je zatím v jednání a je to hodně otevřené. Těch možností mám naštěstí víc a mým cílem je podepsat už před Tour de France, abych měl v tomto ohledu volné léto a mohl se v klidu připravit na Vueltu a mistrovství světa," nastínil Štybar.

Věří, že se může dál zlepšovat. "Ale nevím to. Je to něco, co předpokládám na základě výsledků testů a tréninků," uvedl bývalý mistr světa v cyklokrosu. "Věřím, že je to všechno správně nalajnované a jak vidím ty poslední dva roky, tak to funguje. Byl jsem na letošních závodech na stejné úrovni s klukama, jako jsou Greg Van Avermaet nebo Peter Sagan," řekl vítěz jarních klasik Omloop Het Nieuwsblad a E3 Harelbeke.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy