Ivo Koblasa oslavil druhé místo v závodě Světového poháru

Sport Sport
13. 5. 2019 22:47
Český reprezentační tým handicapovaných cyklistů má za sebou účast na prvním kole Světového poháru v cyklistice v italské Corridonii a sezonu se českým závodníkům podařilo otevřít výbornými výsledky.
Ivo Koblasa se v úvodním závodě Světového poháru sezony 2019/2020 probojoval na pódium.
Ivo Koblasa se v úvodním závodě Světového poháru sezony 2019/2020 probojoval na pódium. | Foto: ČATHS

Ivo Koblasa zazářil v silničním závodě, kde se mu podařilo prolomit loňskou výsledkovou smůlu a vybojovat stříbrnou medaili. V deštivém dopoledni se o cenný kov popral ve spurtu s paralympijským vítězem a mistrem světa Kanaďanem Chernovem a Australanem Hicksem. O vítězi musela rozhodnout cílová kamera a vítězství nakonec bral Kanaďan, český cyklista si domů dovezl stříbro.

Patrik Jahoda
Patrik Jahoda | Foto: ČATHS

Skvělé výsledky zajeli Češi v časovce jednotlivců a většina z nich se probojovala mezi desítku nejlepších. Nepopulární "bramborovou" medaili vybojovali handbikeři Patrik Jahoda a Kateřina Antošová. Patrik Jahoda byl z výsledku trochu zklamaný, ale výsledný čas a nepatrný odstup od soupeřů mu mohou dodat chuť do dalších dílů Světového poháru. Silniční závod mu pak na náročné trati příliš nevyšel a Jahoda skončil na šestém místě.

Čtvrté místo zopakovala v silničním závodě Kateřina Antošová. "Trasa závodu byla nezvykle technicky obtížná a vzhledem k hustému provozu a absenci oficiálního tréninku, nebylo možné si ji dopředu naplno natrénovat. Dostala přezdívku "horská dráha", protože na hraně jednoho klesání jsme z handbiku přestali vidět, kam silnice pokračuje. V tomto místě mi tachometr v silničním závodě naměřil 88 kilometrů v hodině. Hned po startu jsem se držela za Polkou, která mě v časovce předjela jen o 0,4 vteřiny. Mým cílem bylo dotáhnout se na Italku, která jela v dresu mistryně světa. To se mi také ve druhém kole podařilo. Na rovině jsem se jí pokusila utrhnout, bohužel nás v kopci zase dojela a nakonec i předjela. Bohužel jsem prohrála i svůj souboj s Renatou Kaluzou, která dojela třetí a na mě zbyla zase jen brambora. Nicméně mi tenhle závod dal motivaci dál bojovat o umístění mezi nejlepšími třemi," zhodnotila své působení na prvním kole Světového poháru Kateřina Antošová.

V nejsilněji obsazené časovce mužů v kategorii H3, v konkurenci téměř 50 jezdců, se dařilo handbikerovi Tomáši Mošničkovi, který obsadil v časovce 10. příčku, a poté se v sobotu výsledkově ještě o dvě příčky polepšil v silničním závodě, když zajel životní výsledek v podobě 8. místa. Mošnička si po celý závod hlídal kontakt se špičkou a až do posledního kola bojoval o pódiové umístění. Ve druhé části záverečného stoupání se v posledním pátém kole projevila náročnost trati a v konkurenci 45 závodníků si tak dojel pro osmé místo.

Z tricyklistů se nejvíce dařilo Petrovi Bergerovi v kategorii T1, který dojel na 5. místě v časovce a Františkovi Kubínkovi v kategorii T2, který obsadil v silničním závodě šesté příčku.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy