Praha - Konečně vyhrát Paříž - Roubaix! Svůj cíl pro tento rok cyklista Zdeněk Štybar na předsezonním soustředění v Calpě pojmenoval jednoznačně. Už o tomto víkendu se ukáže, zdali ho v "Pekle severu" dokáže naplnit. Anebo skončí mezi poraženými, za což elitní český cyklista považuje i dvě druhá místa z let 2015 a 2017.
Pozor na nebezpečný les
Pro úřadujícího českého mistra to bude již šestá účast na legendární klasice skrz severní Francii. 257 km dlouhá trať z Compiègne do Roubaix je letos protkána hned 29 sektory po dlažebních kostkách o celkové délce 52,8 km.
Pojem dlažební kostka není úplně přesný. Závodníci často přejíždějí spíš špatně otesané kamenné valouny, někdy dokonce až z napoleonských dob. Tyto kostky však neodmyslitelně patří do národního dědictví Francie a každoročně se o jejich stav a sjízdnost stará tzv. Les Amis de Paris - Roubaix (Společnost přátel Paříž - Roubaix).
Podle "kvality" sektorů jsou těsně před startem jednotlivé dlážděné sekce ohodnoceny hvězdičkami od jedné do pěti podle jejich náročnosti. Z těch nejtěžších, pětihvězdičkových, nebude při 116. ročníku závodu chybět třeba nebezpečný průsek Arenbergským lesem, kde jsou kameny tak daleko od sebe, že do mezer závodníkům zapadávají kola a kdekdo už si odsud odnesl těžká zranění. Obávaný je i větrný a často rozhodující Carrefour de l'Arbre.
A nejen Zdeněk Štybar však velmi dobře ví, že každý sektor může být rozhodující, každá chyba na kostkách se násobí a vedle skvělé kondice potřebuje závodník i trochu štěstí.
Quick-Step a ti druzí
Skvělou formu Štybar rozhodně má. Se čtyřmi výsledky v top 10 na prestižních klasikách podobného charakteru, jako je Roubaix, patří Štybar mezi výrazné osobnosti klasikářského jara.
"Loňská příprava nebyla ideální, letos jsem však udělal pár změn a funguje to," těší 32letého závodníka týmu Quick-Step Floors a zmiňuje hlavně sladění života profesionálního cyklisty s rolí otce dvouletého syna.
Paradoxně překážkou ke Štybarovu vítězství může být právě jeho velice silný tým. Quick-Step disponuje jednoznačně největší silou ze všech týmu na startu. Vždyť belgický tým letos vyhrál hned 7 z 9 dlážděných jednorázovek v Belgii a doposud se raduje již z 24 vítězství v roce 2018. Jenže tradiční hierarchie jednoho lídra, pro kterého pracuje celý tým, v Quick-Stepu nefunguje.
Tým zkušeného manažera Patricka Lefevera bude na Roubaix startovat hned se čtveřicí závodníků s vítěznými ambicemi. Vedle Štybara vyhlásil útok na dlážděný monument loňský vítěz Okolo Flander Philippe Gilbert, vítěz Roubaix z roku 2014 Niki Terpstra a talentovaný Yves Lampaert, dvojnásobný vítěz závodu Napříč Flandry.
"Jednou na mě přijde řada," prohlásil Štybar po dojezdu nedělních Flander. Ve všech letošních jednorázovkách však po zásadních selekcích pelotonu český mistr pracoval pro někoho jiného. Naposledy na Okolo Flander pro pozdějšího vítěze Terpstru.
Kdo ze čtveřice Quick-Stepu se však stane lídrem pro Roubaix, rozhodne až samotný průběh závodu.
Sagan burcuje konkurenci
Před týmovou silou Quick-Stepu varuje i největší nedělní favorit Peter Sagan. "Ostatní asi nepochopili, že bez spolupráce Quick-Step neporazíme. Probuďme se!" burcoval současný majitel duhového dresu ostatní týmy k alianci proti Quick-Stepu.
Drop everything, turn up the volume, and dive into the Hell of the North... 🔊🔥#ParisRoubaix pic.twitter.com/ISReoObXxx
— Paris-Roubaix (@Paris_Roubaix) April 1, 2018
Není ale příliš pravděpodobné, že by početná skupina favoritů v čele s obhájcem titulu Gregem van Avermaetem, věčně druhým Belgičanem Sepem Vanmarckem anebo bývalým členem Quick-Stepu Matteo Trentinem volání Sagana vyslyšela.
Vzhledem k jeho nesporným spurtérským kvalitám si nikdo nechce slovenského fenoména přivézt do cíle na zadním kole.
Jaký je ideální scénář pro Štybara?
Vraťme se ale ke Štybarovi. V roce 2015 ho v dojezdu na letitý velodrom v Roubaix předčil vyhlášený německý rychlík John Degenkolb. Němci se tehdy radovali po 119 letech. Vloni zase českého favorita přespurtoval Belgičan Greg van Avermaet, aby zapsal již 56. belgické vítězství na nejslavnější klasice světa.
Ideálním scénářem pro závodníka ze Stříbra by tak měl být osamocený dojezd na velodrom. Štybarovi bude sedět rychlý a fyzicky náročný závod, ve kterém budou mít robustnější borci s dobrým spurtem v závěru problémy udržet se na čele. Taková by měla být strategie všech lídrů Quick-Stepu.
Ani jeden z výše jmenované čtveřice favorizovaného týmu nemá takový spurt, aby si v závěru mohl věřit na závodníky, jako je Kristoff, Degenkolb, Trentin nebo domácí Arnaud Demáré, který má v neděli ukončit více než 20leté čekání na francouzské vítězství.
Do karet českého šampiona by mohlo hrát i počasí. Aktuální předpověď naznačuje, že bychom poprvé od roku 2002 mohli sledovat Roubaix na mokru. Tehdy se při jubilejním 100. ročníku monumentální klasiky radoval po 40 kilometrů dlouhém samostatném úniku legendární Johan Museeuw, a zaznamenal tak své třetí vítězství kariéry v Roubaix.
#ParisRoubaix - Thursday Recons/Recos du Jeudi 📸
— Paris-Roubaix (@Paris_Roubaix) April 5, 2018
A day in the mud / Une journée dans la boue 🚴
All the pictures/Toutes les photos ➡️ https://t.co/hQe4Fzuzdq#ParisRoubaix pic.twitter.com/boCrixXjSy
Déšť změní dlážděné úseky v hluboké bahnité strouhy s kluzkými kostkami uprostřed. Štybar, jako bývalý cyklokrosový mistr světa a technicky zdatný závodník, by z takové situace mohl naopak těžit. A jak historie potvrzuje, mokro nahrává i dlouhým útokům. Osamocený závodník si sám volí stopu a nevystavuje se nebezpečí hromadných pádů.
Jak to všechno dopadne, můžete sledovat v neděli po obědě na obrazovkách České televize. Start závodu je naplánován na 11:10, přímý přenos začíná zhruba o hodinu později. Do cíle by pak měli první závodníci dorazit mezi pátou a šestou hodinou.
Pozn. Tým Quick-Step Floors, za který nastupuje Zdeněk Štybar, vlastní Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, pod které spadá i server Aktuálně.cz.