Cape Epic se dá přirovnat k Tour de France, tvrdí Zapletal, trenér českého vítěze Kulhavého

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 3. 2018 15:20
Svého svěřence připravil výtečně. V etapovém cyklistickém závodě dvojic Cape Epic zvítězili v Jihoafrické republice Jaroslav Kulhavý s Američanem Grottsem. Pro českého reprezentanta to bylo už třetí prvenství v této mimořádně náročné sedmidenní bitvě špičkových zahraničních jezdců. "Vítězství má stejnou hodnotu jako první místo v závodě Světového poháru nebo medailový zisk na mistrovství světa," zdůraznil trenér českého cyklisty Viktor Zapletal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý | Foto: Milan Kammermayer

Byla letošní Kulhavého zimní příprava v něčem výjimečná?

Pouze v tom, že tentokrát ho nepotkalo žádné vážnější zranění. Po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech musel léčit jen chřipkové onemocnění.

Jak hodnotíte jeho prvenství v závodě Cape Epic?

Velice vysoko. Je to mimořádně náročný, extrémní závod, který absolvují špičkoví maratonci i vynikající a skvěle připravení bikeři. Letos se na něm opět sešla velká konkurence, přibližně jako v závodech Světového poháru. Hodně lidí ho dokonce přirovnává k Tour de France. Cyklisté musejí v sedmi dnech zvládnout téměř 700 kilometrů s celkovým převýšením přes 13 tisíc metrů.

Bude letošní triumf pro Kulhavého jakousi vyživovací injekcí?

Především po psychické stránce určitě, ale i fyzicky sám sobě dokázal, že stále má na medailová umístění i ve vrcholných závodech. Trať Cape Epic je velice náročná, hrozí na ní nebezpečí defektu, a protože se jezdí ve dvojici, musí jeden druhého plně respektovat, což také není jednoduché. Čili před dalšími letošními závody mu tento velký úspěch jistě pomůže.

Které velké závody ho letos čekají?

Teď se bude přibližně šest týdnů připravovat na sezonu cross country a především na její vrchol, kterým je zářijové mistrovství světa ve Švýcarsku, kde se mu tradičně daří a bude myslet na medailové umístění. Od května jsou pak každý měsíc na programu závody Světového poháru, z nichž ten nejdůležitější je v Novém Městě na Moravě.

Co pro něj klání na domácí půdě znamená?

Před zdejšími fanoušky a ve známém prostředí se bude chtít představit v tom nejzářivějším světle. Možná, že v říjnu se ještě zúčastní i světového šampionátu v maratonu a není vyloučen ani start na mistrovství Evropy. V každém případě má před sebou sezonu, na kterou je dobře připraven, nemusí řešit žádné zdravotní komplikace a po už zmíněném triumfu v Jihoafrické republice je i v psychické pohodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy