Cape Epic se dá přirovnat k Tour de France, tvrdí Zapletal, trenér českého vítěze Kulhavého

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 3. 2018 15:20
Svého svěřence připravil výtečně. V etapovém cyklistickém závodě dvojic Cape Epic zvítězili v Jihoafrické republice Jaroslav Kulhavý s Američanem Grottsem. Pro českého reprezentanta to bylo už třetí prvenství v této mimořádně náročné sedmidenní bitvě špičkových zahraničních jezdců. "Vítězství má stejnou hodnotu jako první místo v závodě Světového poháru nebo medailový zisk na mistrovství světa," zdůraznil trenér českého cyklisty Viktor Zapletal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý | Foto: Milan Kammermayer

Byla letošní Kulhavého zimní příprava v něčem výjimečná?

Pouze v tom, že tentokrát ho nepotkalo žádné vážnější zranění. Po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech musel léčit jen chřipkové onemocnění.

Jak hodnotíte jeho prvenství v závodě Cape Epic?

Velice vysoko. Je to mimořádně náročný, extrémní závod, který absolvují špičkoví maratonci i vynikající a skvěle připravení bikeři. Letos se na něm opět sešla velká konkurence, přibližně jako v závodech Světového poháru. Hodně lidí ho dokonce přirovnává k Tour de France. Cyklisté musejí v sedmi dnech zvládnout téměř 700 kilometrů s celkovým převýšením přes 13 tisíc metrů.

Bude letošní triumf pro Kulhavého jakousi vyživovací injekcí?

Především po psychické stránce určitě, ale i fyzicky sám sobě dokázal, že stále má na medailová umístění i ve vrcholných závodech. Trať Cape Epic je velice náročná, hrozí na ní nebezpečí defektu, a protože se jezdí ve dvojici, musí jeden druhého plně respektovat, což také není jednoduché. Čili před dalšími letošními závody mu tento velký úspěch jistě pomůže.

Které velké závody ho letos čekají?

Teď se bude přibližně šest týdnů připravovat na sezonu cross country a především na její vrchol, kterým je zářijové mistrovství světa ve Švýcarsku, kde se mu tradičně daří a bude myslet na medailové umístění. Od května jsou pak každý měsíc na programu závody Světového poháru, z nichž ten nejdůležitější je v Novém Městě na Moravě.

Co pro něj klání na domácí půdě znamená?

Před zdejšími fanoušky a ve známém prostředí se bude chtít představit v tom nejzářivějším světle. Možná, že v říjnu se ještě zúčastní i světového šampionátu v maratonu a není vyloučen ani start na mistrovství Evropy. V každém případě má před sebou sezonu, na kterou je dobře připraven, nemusí řešit žádné zdravotní komplikace a po už zmíněném triumfu v Jihoafrické republice je i v psychické pohodě.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy