Giro v ohrožení. Kvůli covidu-19 skončili Kruijswijk s Matthewsem i dva celé týmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2020 12:59
Cyklistický závod Giro d'Italia uvrhlo do chaosu osm případů nákazy covidem-19 mezi jeho účastníky. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus neodstartovali do dnešní 10. etapy jeden z favoritů na celkové prvenství Steven Kruijswijk z Nizozemska ani elitní australský spurtér Michael Matthews. Ze závodu odstoupily také dva kompletní týmy, Kruijswijkovo Jumbo-Visma a také Mitchelton-Scott.
Steven Kruijswijk
Steven Kruijswijk | Foto: Reuters

Osm pozitivních výsledků na koronavirus přineslo 571 testů provedených v neděli a v pondělí mezi všemi účastníky Gira. Vedle dvou cyklistů jsou nakažení čtyři členové doprovodného týmu Mitchelton-Scott a po jednom infikovaném je ve stájích Ag2r-La Mondiale a Ineos Grenadiers. Všichni šli do izolace a závod pro ně skončil.

Giro po volném pondělí pokračuje dnešní 10. etapou z Lanciana do Tortoreta, do níž odstartovalo zbylých 20 týmů. Slavný italský závod má skončit v neděli 25. října v Miláně.

"Samozřejmě hlavním cílem je dojet až do Milána," uvedl ředitel Gira Mauro Vegni, podle něhož nebude závod mít v případě předčasného ukončení vítěze. "Dnes ráno dostaly všechny týmy s pozitivními výsledky rychlotesty a dostanou je znovu zítra. Už jsme provedli téměř 1500 testů a upřímně řečeno víc už se udělat nedá," dodal šéf závodu, jenž byl kvůli pandemii koronaviru přeložen z tradičního květnového termínu.

"Nechápu, jak jsem to mohl dostat. V týmu dodržujeme spoustu opatření, abychom zabránili nákaze. Cítím se zdravý. Když jsem tu zprávu dostal, bylo to velké zklamání. Je mi líto, že musím opustit Giro takovým způsobem," uvedl třetí muž z loňské Tour de France Kruijswijk, jemuž v průběžném pořadí Gira patřilo 11. místo.

Jeho tým Jumbo-Visma sdělil, že nakažený jezdec nemá žádné příznaky ani zdravotní obtíže. Celá stáj následně několik desítek minut před startem etapy odstoupila. "Všichni jsme s ním (Kruijswijkem) byli v minulých dnech v kontaktu. Takže tu bylo už nějaký den riziko, že se to přenese i na někoho jiného. A tohle riziko už nechceme podstupovat," řekl sportovní ředitel Jumba-Visma Addy Engels.

Asymptomatický je podle týmu Sunweb i Matthews, jenž byl na letošním Giru jednou druhý a jednou třetí v hromadném spurtu.

Jako první musel z Gira kvůli koronaviru odstoupit britský spolufavorit Simon Yates před sobotní osmou etapou. Ostatní členové jeho týmu Mitchelton-Scott měli tehdy výsledky testů negativní. "Po obdržení výsledku Mitchelton-Scott okamžitě stáhl svůj tým ze závodu a bude se soustředit na zdraví svých jezdců a doprovodu v bezpečném prostředí karantény," uvedla pořadatelská společnost RCS po odstoupení australské stáje.

Předchozí velký závod Tour de France se na přelomu srpna a září odjel bez pozitivních testů mezi cyklisty. Kvůli nákaze musel do karantény ředitel "Staré dámy" Christian Prudhomme.

Podle některých účastníků nicméně hygienické a bezpečnostní podmínky na Giru nejsou příliš na výši. Na nedokonalost "bubliny" si v podcastu stěžoval například Nizozemec Jos van Emden z Jumbo-Visma. "V našem hotelu byli například i neutrální servismani, policisté na motorkách, prostě ostatní lidi a všichni jsme jedli ze stejného bufetu, což podle mě byla velká chyba," uvedl Van Emden ještě před odstoupením svého týmu.

"Slyšel jsem od jednoho kluka z Quick Stepu, že to měli přesně stejné. Poslal mi video z jejich jídelny, kde byl i Mitchelton-Scott. Nemám pochyb o tom, kde se Yates nakazil," dodal Van Emden.

Itálie zažívá nárůst počtu koronavirových případů. V sobotu země ohlásila 5456 nově nakažených, což bylo rekordní číslo po jarní uzávěře.

Trapas na kurtu zvládl Nadal bravurně. Sledujte Sportovní Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Další zprávy