Letní Tour de France? Zločin proti lidskosti, soptí bývalý ministr

ČTK ČTK
3. 4. 2020 20:26
Bývalý francouzský ministr sportu David Douillet označil konání Tour de France v plánovaném letním termínu vzhledem k pandemii koronaviru za "šílenství" a "zločin proti lidskosti". Nejslavnější cyklistický závod světa se má jet od 27. června do 19. července a zatím ještě nebyl odložen.
Tour de France 2019.
Tour de France 2019. | Foto: Reuters

Podle Douilleta, jenž byl ministrem sportu v letech 2011 a 2012, mají zdravotní rizika konání Tour vyšší váhu než finanční důsledky případného odložení či zrušení závodu.

"Bůh ví, že jsem fanoušek Tour de France, žádné léto nevynechám ani jednu etapu," řekl francouzské televizi Douillet, dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa v judu. "Pokud budeme mít dostatek nástrojů k tomu, abychom měli jistotu, že všichni závodníci a diváci budou otestováni a budou na koronavirus negativní, tak proč ne? Ale to se nejspíš nestane. Není vakcína, nic, a lidé umírají."

Douillet přirovnal možnost konání Tour k březnovým komunálním volbám, jež nebyly ve Francii odloženy navzdory vládním opatřením proti šíření koronaviru. "Zuřil jsem, že se volby konaly. Nebál jsem se říct, že to byl zločin proti lidskosti. A pořádání Tour v těchto podmínkách je pro mě totéž. Je to šílenství," řekl.

Organizátoři chtějí o osudu letošního ročníku rozhodnout do 15. května. Ministryně sportu Roxanna Maracineanuová minulý týden zmínila možnost, že by se teoreticky mohla Tour jet bez diváků podél trati a v prostoru startu a cíle, to však odmítli starostové měst na trase i pořadatelská agentura ASO.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy