Letní Tour de France? Zločin proti lidskosti, soptí bývalý ministr

ČTK ČTK
3. 4. 2020 20:26
Bývalý francouzský ministr sportu David Douillet označil konání Tour de France v plánovaném letním termínu vzhledem k pandemii koronaviru za "šílenství" a "zločin proti lidskosti". Nejslavnější cyklistický závod světa se má jet od 27. června do 19. července a zatím ještě nebyl odložen.
Tour de France 2019.
Tour de France 2019. | Foto: Reuters

Podle Douilleta, jenž byl ministrem sportu v letech 2011 a 2012, mají zdravotní rizika konání Tour vyšší váhu než finanční důsledky případného odložení či zrušení závodu.

"Bůh ví, že jsem fanoušek Tour de France, žádné léto nevynechám ani jednu etapu," řekl francouzské televizi Douillet, dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa v judu. "Pokud budeme mít dostatek nástrojů k tomu, abychom měli jistotu, že všichni závodníci a diváci budou otestováni a budou na koronavirus negativní, tak proč ne? Ale to se nejspíš nestane. Není vakcína, nic, a lidé umírají."

Douillet přirovnal možnost konání Tour k březnovým komunálním volbám, jež nebyly ve Francii odloženy navzdory vládním opatřením proti šíření koronaviru. "Zuřil jsem, že se volby konaly. Nebál jsem se říct, že to byl zločin proti lidskosti. A pořádání Tour v těchto podmínkách je pro mě totéž. Je to šílenství," řekl.

Organizátoři chtějí o osudu letošního ročníku rozhodnout do 15. května. Ministryně sportu Roxanna Maracineanuová minulý týden zmínila možnost, že by se teoreticky mohla Tour jet bez diváků podél trati a v prostoru startu a cíle, to však odmítli starostové měst na trase i pořadatelská agentura ASO.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy